LANGDALE 2009 - RESULTS

English Championship Counter

Saturday 10th OCTOBER 2009

AL  14m/4000’

11.00 am from the Old Dungeon Ghyll Hotel (Great Langdale GR 286062)
ER/LK/NS. Over 18. Limit 500 runners.

Apologies for approximate times from 3hours 44 minutes through timer failure.

If you have an accurate time please advise (bell.roger@btinternet,com  r 015394 32730).

RESULTS IN PDF FORMAT |RESULTS EXCEL FORMAT

Pos

Race
No

 

NAME

Sex

Age

Team

Time

1

42

Simon

Booth

M

V40

Borrowdale

2.05.02

2

293

Graham

Pearce

M

Sen

Pudsey & Bramley

2.05.08

3

17

Simon

Bailey

M

Sen

Mercia

2.05.12

4

184

Rob

Hope

M

Sen

Pudsey & Bramley

2.05.15

5

179

Ian

Holmes

M

V40

Bingley

2.05.22

6

361

Matthew

Speake

M

Sen

Dark Peak

2.05.45

7

376

LLoyd

Taggart

M

V40

Dark Peak

2.06.24

8

21

Ben

Bardsley

M

Sen

Borrowdale

2.07.53

9

168

John

Heneghan

M

Sen

Pudsey & Bramley

2.08.37

10

399

Pete

Vale

M

Sen

Mercia

2.08.51

11

183

Danny

Hope

M

Sen

Pudsey & Bramley

2.10.13

12

322

Mark

Roberts

M

V45

Borrowdale

2.10.18

13

104

Gary

Devine

M

V40

Pudsey & Bramley

2.14.43

14

99

Jim

Davies

M

V40

Borrowdale

2.15.08

15

263

Ben

Mounsey

M

Sen

Calder Valley

2.15.43

16

260

Jon

Morgan

M

V40

Dark Peak

2.16.23

17

236

James

Logue

M

V40

Horwich

2.16.31

18

288

Mark

Palmer

M

V45

Mynydd Du

2.16.45

19

327

Mike

Robinson

M

V40

Dark Peak

2.18.45

20

36

Steve

Birkinshaw

M

V40

Borrowdale

2.18.55

21

194

John

Hunt

M

V40

Dark Peak

2.19.00

22

300

Alun

Powell

M

V40

Pudsey & Bramley

2.19.34

23

316

Matthew

Reedy

M

Sen

Ambleside

2.19.58

24

193

Matthew

Hulley

M

Sen

Dark Peak

2.20.02

25

252

Richard

Mellon

M

Sen

Bowland

2.20.21

26

103

Jonathan

Deegan

M

V40

Ambleside

2.20.27

27

112

Dan

Duxbury

M

Sen

Ambleside

2.20.40

28

334

Philip 

Sanderson

M

V40

Northumberland Fell Runners

2.20.51

29

90

Paul

Cornforth

M

V45

Borrowdale

2.21.09

30

115

Tim

Edward

M

V40

Clayton

2.21.25

31

422

Tim

Werrett

M

Sen

Mercia

2.21.38

32

1

Ben

Abdelnoor

M

Sen

Ambleside

2.22.17

33

211

Mike

Johnson

M

V45

Bowland

2.24.12

34

81

Jon

Coe

M

Sen

Dark Peak

2.25.59

35

444

Andrew

Wrench

M

V40

Todmorden

2.26.02

36

151

Michael

Green

M

V45

Horwich

2.26.07

37

22

Ian

Barnes

M

Sen

Ambleside

2.26.11

38

214

Gareth

Jones

M

Sen

Bitton RR

2.26.26

39

40

Stuart

Bond

M

Sen

Tommy's Fell Stars

2.26.42

40

434

Garry

Wilkinson

M

V45

Clayton

2.28.15

41

313

Chris

Reade

M

V45

Bowland

2.28.21

42

317

Alastair

Rhodes-Dawson

M

Sen

Todmorden

2.28.37

43

270

Andrew

Nicoll

M

V40

Bingley

2.30.51

44

356

Stephen

Smithies

M

V40

Calder Valley

2.31.20

45

433

Dave

Wilby

M

Sen

Ilkley

2.31.27

46

390

Gary

Thorpe

M

V45

Ambleside

2.31.39

47

351

Anthony

Smith

M

Sen

Ambleside

2.31.54

48

117

Thomas

Edwards

M

Sen

Dark Peak

2.32.27

49

308

Julian

Rank

M

V45

Holmfirth

2.32.43

50

181

Martin

Holroyd

M

V40

Borrowdale

2.32.54

51

202

Andy

Jebb

M

Sen

Bingley

2.33.04

52

315

Jane

Reedy

F

LSen

Ambleside

2.33.14

53

29

Willie

Bell

M

V55

CFR

2.33.22

54

275

Dave

Nuttall

M

V40

Clayton

2.33.50

55

369

Martin

Stocks

M

V45

Dark Peak

2.34.32

56

296

Adam

Perry

M

Sen

Manchester Univ CCC

2.34.41

57

12

Neil

Ashcroft

M

V40

Ambleside

2.34.45

58

415

Dave

Ward

M

Sen

Borrowdale

2.35.09

59

158

Neil

Hardiman

M

V40

Clayton

2.35.17

60

432

Mike

Whyatt

M

V45

Bowland

2.35.26

61

110

Darren

Dunn

M

V40

Pannine

2.35.32

62

291

Gavin

Pattison

M

Sen

CFR

2.35.38

63

53

Geoff

Briggs

M

V50

Pennine

2.37.03

64

43

Vincent

Booth

M

V45

Cheshire Hill Racers

2.38.23

65

282

Steven

Oldfield

M

V50

Bradfield Airedale

2.38.25

66

341

James

Senior

M

Sen

Bingley

2.38.27

67

109

John

Dryden

M

V40

Settle

2.38.31

68

384

Philip

Taylor

M

V50

Rossendale

2.38.43

69

82

Jules

Coleman

M

V45

Lonsdale Fell Runners

2.38.49

70

147

Ben

Grant

M

V60

Harrogate Harriers

2.39.05

71

182

Jack

Holt

M

V60

Clayton

2.39.10

72

439

Jackie

Winn

M

V55

Ellenborough AC

2.39.20

73

149

Hodge

Grayson

M

Sen

Ambleside

2.39.35

74

33

Matt

Beresford

M

V40

Kendal

2.39.53

75

247

Tom

McGaff

M

V50

Cheshire Hill Racers

2.40.26

76

135

Alexander

Fowler

M

Sen

Preston Harriers

2.40.30

77

261

Lee

Morley

M

Sen

Ilkley

2.41.26

78

352

Craig

Smith

M

V40

Keswick

2.41.32

79

38

Brendan

Bolland

M

V40

Horwich

2.41.44

80

311

Nick

Ray

M

Sen

Ellenborough AC

2.42.00

81

95

Ben

Crowther

M

Sen

Todmorden

2.42.18

82

91

Michael

Cottam

M

V45

Garstang

2.42.42

83

426

Helene

Whitaker

F

LV40

Ilkley

2.42.45

84

357

Dave

Soles

M

V45

Pennine

2.43.24

85

427

Jonathan

Whitaker

M

V45

Ilkley

2.43.30

86

337

David

Scott

M

V50

Ochil Hill Runners

2.43.32

87

302

Huw

Price

M

V45

Bowland

2.43.35

88

370

Stephen

Storey

M

V50

Dark Peak

2.43.38

89

153

Ian

Greenwood

M

V45

Clayton

2.43.54

90

279

Hugh

O'Donnell

M

Sen

Ambleside

2.44.25

91

229

Jackie

Lee

F

LSen

Eryri

2.44.29

92

292

Martin

Peace

M

V40

Bingley

2.44.32

93

421

Ali

Welsh

M

V45

Bowland

2.44.47

94

375

David

Sykes

M

Sen

Dark Peak

2.45.04

95

398

Steve

Turland

M

V40

Ilkley

2.45.32

96

222

Nick

Kirk

M

V40

Dark Peak

2.46.12

97

83

Dave

Collins

M

V50

Todmorden

2.46.19

98

140

Ed

Gamble

M

V40

Cheshire Hill Racers

2.46.31

99

386

Roger

Taylor

M

V40

Preston Harriers

2.46.34

100

298

Martin

Pollitt

M

V45

Burnden Road Runners

2.46.45

101

238

Dave

Makin

M

V45

Achille Ratti

2.46.48

102

325

Hazel

Robinson

F

LSen

Ambleside

2.46.50

103

208

Anne

Johnson

F

LV40

Calder Valley

2.46.53

104

6

Terry

Aitken

M

V45

Ambleside

2.46.59

105

209

Bill

Johnson

M

V40

Calder Valley

2.47.06

106

218

David

Keeling

M

V45

Cheshire Hill Racers

2.47.28

107

342

Paul

Shackleton

M

V45

Clayton

2.47.33

108

257

Kieron

Mitchell

M

Sen

Clayton

2.47.59

109

25

Gavin

Baxter

M

Sen

Holmfirth

2.48.04

110

186

Brian

Horrocks

M

V50

Clayton

2.48.22

111

324

Andrew

Robinson

M

V55

Clayton

2.49.05

112

24

Neill

Barton

M

Sen

Dark Peak

2.49.08

113

246

Andrew

McFarlane

M

V40

Clayton

2.49.15

114

396

Richard

Topliss

M

V40

Pennine

2.49.29

115

273

Mike

Noble

M

V60

Pennine

2.49.30

116

401

Phil

Vincent

M

Sen

Tynedale

2.49.34

117

347

Neil

Shepherd

M

V45

Bowland

2.49.37

118

97

Chris

Davies

M

V55

Saddleworth

2.49.42

119

281

Declan

O'Duffy

M

V50

Bowland

2.49.43

120

 

Kirstin

Bailey

F

LSen

Bingley

2.49.52

121

30

Richard

Bellaries

M

V55

Clayton

2.49.54

122

297

Kevin

Perry

M

V45

Bell & Harp Hornets

2.50.04

123

180

Keith

Holmes

M

V55

Dark Peak

2.50.14

124

65

Andy

Butler

M

V50

Pennine

2.50.24

125

205

Lauren

Jeska

F

LSen

Todmorden

2.50.51

126

255

Martin

Mikkelsen-Barron

M

Sen

Borrowdale

2.50.58

127

360

Will

Spain

M

Sen

Dark Peak

2.51.05

128

404

John

Wade

M

V45

Bowland

2.51.49

129

87

Michael

Cooper

M

V45

Cheshire Hill Racers

2.52.17

130

274

Andy

Normandale

M

V50

York Acorn RC

2.54.04

131

69

Kieran

Carr

M

V60

Clayton

2.54.24

132

277

Mark

Nutter

M

V45

Clayton

2.54.31

133

350

Ian

Smallwood

M

V45

Acorn AC

2.54.37

134

379

Pete

Tayler

M

V45

Black Combe

2.54.43

135

410

Mike

Wallis

M

V50

Clayton

2.55.53

136

41

Pete

Booth

M

V55

Clayton

2.55.59

137

365

Dave

Stephenson

M

V45

Bingley

2.56.28

138

307

David

Ralphs

M

V45

Newburgh Nomads

2.56.37

139

320

Andrew

Roberts

M

V40

Congleton Harriers

2.56.40

140

224

Lisa

Lacon

F

LSen

Holmfirth

2.57.02

141

212

Robert

Johnson

M

V50

U/A

2.57.05

142

174

Andrew

Hirst

M

V50

Wharfedale

2.57.09

143

142

Robin

Gillespie

M

V40

Eden

2.57.12

144

226

Ian

Lancaster

M

V50

Tattenhall Runners

2.57.16

145

319

Greg

Rimmer

M

V45

Dark Peak

2.57.21

146

397

Jim

Trueman

M

V40

Pennine

2.57.23

147

414

Leigh

Warburton

M

V50

Bowland

2.57.26

148

78

Phil

Clayton

M

V40

U/A

2.57.29

149

169

Nick

Hewitt

M

V55

Bowland

2.57.35

150

98

Glen

Davies

M

V50

Mercia

2.57.41

151

225

Ned

Lammas

M

V40

Mercia

2.58.04

152

416

Michael

Wardle

M

V50

Calder Valley

2.58.10

153

328

Ben

Robson

M

V45

Dark Peak

2.58.20

154

77

Emma

Clayton

F

LSen

Scunthorpe & District

2.58.25

155

377

Dave

Tait

M

V60

Dark Peak

2.58.43

156

244

Graham

McAra

M

V55

Cheshire Hill Racers

2.58.46

157

178

Adam

Holloway

M

V45

U/A

2.58.57

158

72

Jon Paul

Challinor

M

 

Ambleside

2.59.01

159

3

John

Adair

M

V55

Holmfirth

2.59.10

160

34

Helen

Berry

F

LSen

Holmfirth

3.00.03

161

15

Simon

Bacsich

M

Sen

Dark Peak

3.00.22

162

70

Julie

Carter

F

LV45

CFR

3.00.31

163

92

Ian

Cowie

M

V50

Mercia

3.00.40

164

133

Anna

Forrest

F

LV40

Ambleside

3.01.00

165

249

Michael

McLoughlin

M

V55

Preston Harriers

3.01.12

166

295

Philip

Pearson

M

V50

Saltwell

3.01.55

167

290

Johnny

Parsons

M

Sen

Pudsey & Bramley

3.02.05

168

127

Natasha

Fellowes

F

LV40

Chorley

3.02.53

169

435

Holly

Williamson

F

LSen

Ilkley

3.02.54

170

388

John

Thompson

M

V40

Newburgh Nomads

3.03.17

171

161

Kelly

Harrison`

F

LSen

Ilkley

3.04.07

172

101

Heather

Dawe

F

LSen

Ilkley

3.05.15

173

441

Sue

Wood

F

LSen

Ambleside

3.08.13

174

280

Rory

O'Donnell

M

Sen

Eryri

3.08.33

175

349

Paul

Simpson

M

V40

Kendal

3.08.45

176

129

Andrew

Firth

M

V50

Clayton

3.08.51

177

27

Jim

Bell

M

V45

Dark Peak

3.10.02

178

187

David

Horrocks

M

V45

Clayton

3.10.16

179

113

Alison

Eagle

F

LV45

Ilkley

3.10.27

180

46

Peter

Bowles

M

Sen

Todmorden

3.10.31

181

267

Karen

Nash

F

LV45

Preston Harriers

3.10.34

182

287

Ian

Page

M

V45

KCAC

3.11.07

183

258

Tracey

Mitchell

F

LSen

Clayton

3.11.47

184

107

Wendy

Dodds

F

LV55

Clayton

3.12.18

185

116

Barry

Edwards

M

V50

U/A

3.12.23

186

286

Bill

Oxley

M

Sen

U/A

3.12.42

187

423

Tom

Westgate

M

V45

Dark Peak

3.12.44

188

141

David

Gill

M

V45

Denby Dale

3.12.48

189

294

James

Pearson

M

V45

Keswick

3.12.58

190

39

Simon

Bolton

M

V45

Cheshire Hill Racers

3.13.25

191

425

Jim

Wheldon

M

V55

Pudsey Pacers

3.13.38

192

221

Clare

Kenny

F

LV45

Calder Valley

3.14.02

193

381

John

Taylor

M

V60

Bowland

3.14.04

194

126

Martin

Farrar

M

V45

Skyrac

3.14.24

195

13

Paul

Atkinson

M

V40

U/A

3.14.28

196

146

Mark

Graham

M

V50

CFR

3.14.30

197

242

Sarah

Massey

F

LSen

Bowland

3.15.36

198

94

Michael

Crook

M

V60

Horwich

3.15.46

199

175

Mark

Hobson

M

V50

Rochdale

3.15.59

200

185

Richard

Hopkinson

M

V60

Dark Peak

3.15.59

201

62

Stephen

Burthem

M

V45

Warrington AC

3.16.01

202

156

Richard

Hakes

M

Sen

Dark Peak

3.16.05

203

7

Robyn

Anderson

F

LSen

Preston Harriers

3.16.07

204

312

Tim

Ray

M

Sen

Dark Peak

3.16.12

205

417

Steve

Wathall

M

V50

Retford AC

3.16.16

206

385

Robert

Taylor

M

V60

Pennine

3.16.18

207

80

Susan

Clough

F

LV40

Ambleside

3.16.22

208

67

Mhairi

Cameron

F

LSen

Ambleside

3.16.26

209

353

Geoff

Smith

M

Sen

Clayton

3.16.28

210

52

Kath

Brierly

F

LV45

Todmorden

3.16.42

211

177

Phil

Hodgson

M

V50

Todmorden

3.16.45

212

265

Andrew

Murray

M

Sen

Keswick

3.16.50

213

372

Rod

Sutcliffe

M

V55

Calder Valley

3.17.03

214

137

Anthony

Fryer

M

Sen

Valley Striders

3.17.06

215

47

Catherine

Bradley

F

LSen

Wharfedale

3.17.15

216

84

Ian

Connell

M

V45

Clayton

3.17.40

217

166

Andrew

Hearle

M

V50

Mercia

3.17.44

218

160

Nick

Harris

M

V60

Rossendale

3.17.57

219

157

Kirsty

Hall

F

LSen

Wharfedale

3.18.02

220

204

Rigby

Jerram

M

V45

Kendal

3.18.15

221

57

Tim

Brooks

M

V40

Calder Valley

3.18.19

222

424

Alison

Weston

F

LV40

Ilkley

3.19.22

223

192

Isaline

Hughes

F

LV40

Burnden RR

3.19.25

224

306

Jamie

Rackham

M

Sen

CFR

3.19.47

225

237

Paul

Lydon

M

Sen

Totley

3.19.58

226

355

Sharron

Smith

F

LSen

Bingley

3.20.11

227

219

Anna

Kelly

F

LV45

Clayton

3.20.26

228

407

Peter

Walkington

M

V65

Horwich

3.22.06

229

171

Mike

Hind

M

V55

Borrowdale

3.22.33

230

227

Rachel

Lawrance

F

LSen

Macclesfield Harriers

3.22.47

231

380

Jo

Taylor

F

LV45

Bowland

3.22.54

232

61

Susan

Burns

F

LV50

Clayton

3.22.57

233

154

Richard

Greenwood

M

V40

Calder Valley

3.23.14

234

343

Jon

Sharples

M

V50

Clayton

3.23.18

235

215

Ken

Jones

M

V60

Dark Peak

3.24.20

236

102

Graham

Dawson

M

V40

U/A

3.25.42

237

45

Dave 

Bowen

M

V50

Pennine

3.25.43

238

66

Andrew

Callcott

M

V45

Borrowdale

3.25.56

239

344

Paul

Sharples

M

V50

Bingley

3.26.22

240

392

Dave

Till

M

V50

Helm Hill

3.26.33

241

358

Geoff

Somers 

M

V55

Keswick

3.26.39

242

128

Peter

Ferris

M

V40

CFR

3.26.52

243

436

David

Wilson

M

V50

Todmorden

3.27.19

244

301

Christine

Preston

F

LV45

Todmorden

3.30.17

245

389

Katy

Thompson

F

LV55

Clayton

3.30.26

246

63

Stephen

Bury

M

V50

Clayton

3.31.20

247

123

Christopher

Evans

M

Sen

Ambleside

3.33.02

248

333

Nicki

Rushton

F

LV40

Chorley Harriers

3.34.40

249

9

John

Armstrong

M

V55

Rochdale

3.35.31

250

165

John

Hazell

M

V50

U/A

3.38.38

251

348

Edwin

Sherstone

M

V40

Southport Waterloo

3.39.01

252

335

Barbara

Savage

F

LV45

Clayton

3.39.12

253

406

Geraldine

Walkington

F

LV50

Horwich

3.40.17

254

402

Mark

Vollans

M

V50

U/A

3.40.31

255

394

Paul

Toman

M

V50

Clayton

3.41.41

256

170

Andrew

Hicks

M

V55

West Yorks CDWA

3.42.49

257

190

Max

Howard

M

V50

Retford AC

3.43.00

258

191

Ross

Howard

M

V45

Dark Peak

3.43.10

259

210

David

Johnson

M

V50

North Shields Poly

3.43.38

260

264

Linda

Murgatroyd

F

LV40

Calder Valley

3.43.52

261

111

Lucy

Dunn

F

LSen

Keswick

3.44.00

262

437

Frank

Wilson

M

V40

U/A

3.45.00

263

268

David

Naylor

M

V50

Clayton

3.46.00

264

310

Dave

Raward

M

V60

Ambleside

3.47.00

265

366

Jason

Stevens

M

Sen

Calder Valley

3.48.00

266

201

Peter

Jagan

M

V60

Bingley

3.49.00

267

354

Michael

Smith

M

V50

Bingley

3.49.30

268

48

Alison

Bramall

F

LV50

Ambleside

3.50.00

269

299

Joanna

Porter

F

LSen

Calder Valley

3.50.20

270

235

Graham

LLoyd

M

V45

Calder Valley

3.50.40

271

340

Britta

Sendhoffer

F

LSen

Ambleside

3.51.00

272

51

Alison

Brentnall

F

LV55

Pennine

3.51.20

273

106

Stephen

Dixon

M

V55

Valley Striders

3.51.40

274

269

Adrian

Netherwood

M

V50

Bingley

3.52.00

275

420

Robert

Webb

M

Sen

Bingley

3.52.20

276

85

Paul

Coope 

M

V45

U/A

3.52.40

277

198

Paul

Jackson

M

V40

Chorley

3.53.00

278

75

Christopher

Clark

M

V55

Keswick

3.53.20

279

442

Tom

Woodman

M

V40

Dartmoor Runners

3.53.40

280

49

Graham

Breeze

M

V60

Ilkley

3.54.00

281

196

Thirza

Hyde

F

LV50

Calder Valley 

3.58.00

282

289

David

Parke

M

V55

Scarborough AC

4.02.00

283

245

Ewan

McCallum

M

V45

Liverpool Harriers

4.02.30

284

411

Martin

Walsh

M

V60

Lytham St Annes

4.03.00

285

429

Martin

Whitehead

M

V50

Calder Valley

4.03.50

286

395

Gail

Tombs

F

LV55

Calder Valley

4.04.00

287

64

Graham

Butcher

M

V50

Rochdale

4.04.30

288

419

Mary

Green

F

LV50

Bingley

4.05.00

289

189

Lynda

Howard

F

LV45

Retford AC

4.05.30

290

50

Alan

Brentnall

M

V60

Pennine

4.06.00

291

271

John

Nightingale

M

Sen

U/A

4.06.30

292

145

Mandy

Goth

F

LV45

Todmorden

4.07.00

293

138

Jim

Fulton

M

V55

Dark Peak

4.07.30

294

323

Sue

Roberts

F

LV45

Todmorden

4.08.00

295

368

Tony

Steward

M

V55

Calder Valley

4.08.30

296

284

Kevin

Otto

M

V50

Keswick

4.09.00

297

44

Colin

Bostock

M

V50

Long Eaton RC

4.09.30

298

405

Trevor

Wakenshaw

M

V40

Northumberland

4.10.00

299

378

Richard

Tait

M

V55

Swaledale Outdoor

4.11.00

300

68

Roderick

Campbell

M

V60

Staffordshire Moorlands

4.12.00

301

108

Keith

Douglas

M

V50

Bowland

4.12.20

302

383

Karen

Taylor

F

LV50

Rossendale

4.12.40

303

131

Stephen

Firth

M

Sen

Bingley

4.13.00

304

403

Bill

Wade

M

V65

Holmfirth

4.13.20

305

132

Darren

Foote

M

Sen

Black Combe

4.13.40

306

76

Kim

Clark

F

LV50

Keswick

4.14.00

307

11

Roger

Ashby

M

V65

Sale Harriers

4.24.00

308

96

Dave

Culpan

M

V45

Calder Valley

4.34.00

309

26

Brian

Belfield

M

V60

Staffordshire Moorlands

4.44.00

 

Ladies Team

1

Ambleside

1,4,12,17

34

2

Ilkley

2,14,15,16

47

Mens Team

1

Pudsey & Bramley

2,4,9,11,13

39

2

Borrowdale

1,8,12,14,20

55

3

Dark Peak

6,7,16,19,21

69

 

Contact: Roger Bell,
11 High Gale, Ambleside,
Cumbria, LA22 0BG.

Email: bell.roger@btinternet.com 
Website: www.ambleside.org.uk 
Tel: 015394 32730

 

ENTRY CONDITIONS

This year the race is a counter in the English Championship and we anticipate that the entry limit will be reached well before the official closing date of Saturday 3rd Oct. To enable as many individuals and teams to compete in the various championship categories (and the Lakeland Classics), some changes to the entry conditions will be applied for this year only.

1. Individual Entries

  • will be accepted until the entry limit is reached.

  • later entries will be placed on a reserve list in order of receipt, if requested.

  • cancellations will be accepted up to 2 weeks before the race (Sat 26th Sept) and a refund of the entry fee made.

  • cancelled places will be offered to those on the reserve list (to be accepted within 3 days). Cheques will only be cashed when the offer is accepted.

  • The website will be updated with lists of accepted entries and the reserve list.

2. Team Entries

  • in addition to individual entries clubs may reserve (and pay for) up to 5 entries.

  • by 2 weeks before the race (Sat 26th Sept) such entries may be allocated to runners in any team categories (English Championship & Lakes Classics) where the club has the possibility of a top 3 placing.

  • Unused entries will be allocated to individuals on the reserve list, and the club refunded that part of the entry fee.