Langdale Fell Race 2005 Sat 08/10/2005 19:03
Results created by OE2003 © Stephan Krämer 2005

   Pl   Stno Name                       Club                       Class            Time 







Course 1  (384 22.0 km  1220 m   6 C                     



    1    220 Rob Hope                   Pudsey and Bramley         m             2:08:47 

    2     28 Simon Bailey               Mercia Fell Runners        m             2:09:22 

    3    454 Alan Ward                  Dark Peak Fell Runners     mv40          2:09:31 

    4    114 Andrew Davies              Borrowdale Fell Runners    mv40          2:09:38 

    5    250 Rob Jebb                   Bingley Harriers           m             2:10:54 

    6    118 James Davies               Borrowdale Fell Runners    m             2:11:05 

    7    283 Ricky Lightfoot            Ellenborough AC            m             2:11:12 

    8     57 Stephen Bottomley          Pudsey and Bramley         m             2:12:26 

    9    217 Danny Hope                 Pudsey and Bramley         m             2:12:34 

   10    201 John Henegan               Pudsey and Bramley         m             2:12:39 

   11    181 Karl Gray                  Calder Valley Fell Runners m             2:16:31 

   12    315 David Neil                 Staffordshire Moorlands    mv40          2:16:42 

   13     47 Gavin Bland                Borrowdale Fell Runners    m             2:16:52 

   14    443 Andrew Schofield           Borrowdale Fell Runners    m             2:16:56 

   15    437 Paul Thompson              Clayton le Moors           m             2:17:05 

   16    126 Gary Devine                Pudsey and Bramley         m             2:18:57 

   17     53 Sean Bolland               Bowland Fell Runners       m             2:19:43 

   18    442 Peter Vale                 Mercia Fell Runners        m             2:19:48 

   19    211 Mark Laithwaite            Achille Ratti              m             2:21:20 

   20    500 Jonathan Wright            Todmorden Harriers         m             2:23:31 

   21    216 Chris Hope                 Borrowdale Fell Runners    m             2:23:39 

   22    137 Tim Edward                 Clayton le Moors           mv40          2:23:43 

   23    498 Andrew Wrench              Todmorden Harriers         mv40          2:24:04 

   24    425 Dave Taylor                Dark Peak Fell Runners     mv40          2:24:30 

   25    347 Al Powel                   Pudsey and Bramley         m             2:24:38 

   26    139 Alex Whittem               Todmorden Harriers         m             2:25:38 

   27    353 Julian Rank                Holmfirth                  mv40          2:25:43 

   28    364 Michael Robinson           Dark Peak Fell Runners     m             2:25:54 

   29    312 John Murfin                Settle Harriers            m             2:26:21 

   30    413 Brian Stevenson            Pudsey and Bramley         mv40          2:27:03 

   31    257 Mike Johnson               Lancaster and Morecambe    mv40          2:27:43 

   32    160 Malcolm Fowler             Cheshire Hill Racers       mv40          2:27:55 

   33     58 Simon Bourne               Dark Peak Fell Runners     m             2:28:04 

   34    232 John Hunt                  unattached                 m             2:28:05 

   35    191 Kevin Harding              Tring RC                   mv40          2:28:19 

   36    193 Rod Harris                 Long Eaton Running Club    m             2:28:37 

   37    240 Steve Jackson              Horwich Harriers           mv50          2:29:09 

   38    474 Dave Wilby                 Fell and Dale              m             2:30:21 

   39    396 Anthony Smith              Ambleside AC               m             2:30:36 

   40    388 Stuart Shuttleworth        Ambleside AC               mv40          2:30:54 

   41     40 Willie Bell                Cumberland Fell Runners    mv50          2:31:08 

   42    381 Mark Seddon                Horwich Harriers           mv40          2:31:17 

   43    355 Matt Reedy                 Ambleside AC               m             2:31:29 

   44    119 Clive Davis                Bowland Fell Runners       mv40          2:31:53 

   45    325 Tim Oakes                  unattached                 m             2:31:58 

   46    467 Jonathan Whitaker          unattached                 mv40          2:32:29 

   47    354 Chris Reade                Bowland Fell Runners       mv40          2:32:40 

   48    336 Richard Pattinson          Pudsey and Bramley         mv40          2:32:45 

   49    322 Joseph Nuttal              Cheshire Hill Racers       m             2:32:48 

   50    453 Leigh Warburton            Bowland Fell Runners       mv40          2:33:03 

   51    124 Dave Birch                 Keswick Athletic Club      m             2:33:30 

   52     95 Paul Cornforth             Borrowdale Fell Runners    mv40          2:33:42 

   53     65 Tom Brunt                  Holmfirth                  m             2:35:49 

   54    130 Lee Dowthwaite             Bowland Fell Runners       mv40          2:36:42 

   55    463 Tim Werret                 Mercia Fell Runners        m             2:36:47 

   56    431 Gavin Thomas               Kendal AC                  mv40          2:36:48 

   57     16 Neil Ashcroft              Ambleside AC               mv40          2:36:50 

   58     43 Allan Miller               Kendal AC                  mv40          2:37:11 

   59    414 Paul Stevenson             Pudsey and Bramley         mv40          2:37:40 

   60    166 Ed Gamble                  Cheshire Hill Racers       mv40          2:37:51 

   61    226 Christine Howard           Matlock AC                 l             2:37:55 

   62    461 Stephen Watts              Macclesfield Harriers      mv40          2:38:09 

   63    342 Philip Pearson             Saltwell Harriers          mv40          2:39:01 

   64    120 Jerry Dawson               Cumberland Fell Runners    mv40          2:39:07 

   65    246 Robert James               Cumberland Fell Runners    mv50          2:39:13 

   66     64 Geoff Briggs               Pennine Fell Runners       mv40          2:39:18 

   67    496 Neil Worswick              Clayton le Moors           m             2:39:29 

   68    428 Ken Taylor                 Rossendale Harriers        mv50          2:39:44 

   69    403 Robert Smith               Dark Peak Fell Runners     m             2:39:51 

   70    441 Steve Turland              Ilkley Harriers            m             2:40:06 

   71    438 Riger Tomlin               North York Moors AC        m             2:40:15 

   72    470 Natalie White              Holmfirth                  l             2:40:17 

   73    485 Jackie Winn                Cumberland Fell Runners    mv50          2:40:23 

   74    291 Dave Makin                 Achille Ratti              mv40          2:40:25 

   75     81 Mark Chippendale           Bowland Fell Runners       m             2:40:41 

   76    100 Matthew Cox                Otley AC                   m             2:40:42 

   77    345 Nathan Pike                Hoadhill                   m             2:40:48 

   78    296 Tom McGaff                 Cheshire Hill Racers       mv50          2:40:50 

   79     84 Andy Clarke                Calder Valley Fell Runners mv40          2:41:29 

   80    406 Dave Soles                 Dark Peak Fell Runners     mv40          2:41:33 

   81    225 Terry Houston              Bowland Fell Runners       mv40          2:41:37 

   82     83 Malcolm Christie           Chorley Harriers           mv40          2:41:46 

   83    422 Dave Tait                  Dark Peak Fell Runners     mv50          2:41:53 

   84    361 Andrew Robinson            Clayton le Moors           mv50          2:42:12 

   85    376 Derek Schofield            Borrowdale Fell Runners    mv50          2:42:31 

   86     74 Kieran Carr                Clayton le Moors           mv60          2:42:43 

   87     33 Sam Barron                 Lancaster and Morecambe    m             2:42:46 

   88    392 Christopher Smale          Todmorden Harriers         mv40          2:43:07 

   89    161 Colin Fray                 Cheshire Hill Racers       mv40          2:43:09 

   90    182 Carl Greenwood             Calder Valley Fell Runners m             2:43:10 

   91    331 Mark Harris                Todmorden Harriers         m             2:43:22 

   92    264 Karen Davison              Dark Peak Fell Runners     l             2:43:24 

   93     24 Tim Austin                 Dark Peak Fell Runners     m             2:43:27 

   94    402 Paul Smith                 Holmfirth                  m             2:43:32 

   95    483 David Wilson               Bowland Fell Runners       mv40          2:43:38 

   96    227 Michael Howard             Radcliffe AC               mv40          2:43:40 

   97    121 Simon Deakin               North York Moors AC        m             2:43:43 

   98    455 David Ward                 Cumberland Fell Runners    m             2:43:47 

   99    432 Brian Thompson             Cumberland Fell Runners    mv40          2:44:01 

  100    324 Mark Nutter                Clayton le Moors           mv40          2:44:30 

  101      3 John Adair                 Holmfirth                  mv50          2:44:44 

  102    203 Nick Hewitt                Bowland Fell Runners       mv50          2:44:58 

  103    146 Ron Fawcett                Dark Peak Fell Runners     mv50          2:45:06 

  104     41 Richard Bellaries          Clayton le Moors           mv50          2:45:45 

  105     14 Jon Ascroft                Dark Peak Fell Runners     m             2:45:55 

  106    134 Colin Dulson               Cumberland Fell Runners    mv40          2:46:09 

  107     73 Russell Cannon             Helm Hill Runners          mv40          2:46:40 

  108    104 Peter Crompton             Cumberland Fell Runners    mv40          2:47:09 

  109     35 Jon Batt                   Dark Peak Fell Runners     mv40          2:47:37 

  110     55 Pete Booth                 Clayton le Moors           mv50          2:47:49 

  111    372 Roy Ruddle                 Ilkley Harriers            mv40          2:47:54 

  112    277 Chris Heys                 Horwich Harriers           m             2:48:09 

  113    362 Chris Robinson             Helm Hill Runners          m             2:48:17 

  114    416 Steve Storey               Dark Peak Fell Runners     mv40          2:48:30 

  115    424 Chris Taylor               Mercia Fell Runners        mv50          2:48:34 

  116    230 Matthew Hulley             Dark Peak Fell Runners     m             2:48:36 

  116    370 Sean Ruane                 Eden Runners               m             2:48:36 

  118    310 Michael Moorehead          Settle Harriers            mv40          2:48:41 

  119    311 Alex Morgan                Halesowen A + CC           mv40          2:49:02 

  120     99 Ian Cowie                  Mercia Fell Runners        mv50          2:49:06 

  121    384 Jeremy Sharp               Northumberland Fell Runner mv40          2:49:17 

  122     34 Elizabeth Batt             Dark Peak Fell Runners     lv40          2:49:18 

  123    444 James Varley               Dark Peak Fell Runners     m             2:49:32 

  124    462 Ali Welsh                  Bowland Fell Runners       lv40          2:49:51 

  125    263 Hazel Jones                Dallam                     l             2:49:58 

  126    440 Jim Trueman                Pennine Fell Runners       mv40          2:50:25 

  127    350 Dominic Raby               Chorley Harriers           m             2:50:29 

  128    175 Mark Goldie                Todmorden Harriers         m             2:50:33 

  129    436 Neil Thompson              Keswick Athletic Club      m             2:50:37 

  130    492 Sue Wood                   Ambleside AC               l             2:50:57 

  131    113 Tim Darlow                 City of Edinburgh AC       m             2:51:09 

  131    208 Jonathan Hobbs             Dark Peak Fell Runners     m             2:51:09 

  133     49 Irvine Block               Cumberland Fell Runners    mv50          2:51:24 

  134    356 David Riding               Newburgh Nomads            m             2:51:38 

  135    486 Eddie Winslow              Ilkley Harriers            m             2:51:40 

  136    383 James Senior               Bingley Harriers           m             2:52:20 

  137    276 Jane Leather               Ambleside AC               l             2:52:30 

  138    290 Graham MacNeil             Cheshire Hill Racers       mv40          2:52:40 

  139    329 Paul O'Reilly              Rucksac                    m             2:52:42 

  140    269 Hassan Khattab             unattached                 m             2:52:46 

  141    249 Harry Jarret               Cumberland Fell Runners    mv50          2:53:14 

  142    447 Jeff Walker                Todmorden Harriers         m             2:53:18 

  143    188 Simon Halliday             Clayton le Moors           m             2:53:20 

  144    239 Phillippa Jackson          Keswick Athletic Club      l             2:53:33 

  145    333 David Owens                Keswick Athletic Club      mv40          2:54:05 

  146    213 Keith Holmes               Dark Peak Fell Runners     mv50          2:54:12 

  147     90 Dave Collins               Todmorden Harriers         mv40          2:54:20 

  148    202 Tony Heron                 unattached                 m             2:54:34 

  149     25 Kate Ayres                 Cheshire Hill Racers       lv40          2:54:37 

  150      9 Rick Ansell                Tring RC                   mv40          2:54:39 

  151    429 Sharon Taylor              Bingley Harriers           l             2:54:52 

  152    319 Sally Newman               Calder Valley Fell Runners lv40          2:54:56 

  153    247 Phil Janaway               Pensby Runners             mv40          2:54:57 

  154     59 Andrew Bradley             Cumberland Fell Runners    mv40          2:55:01 

  155    317 Mike Nelson                Macclesfield Harriers      m             2:55:03 

  156    286 Robert Little              Dark Peak Fell Runners     m             2:55:53 

  157    666 Jonathan Fish              Ambleside AC               mv40          2:55:59 

  158    452 Brian Walton               Horwich Harriers           mv50          2:56:05 

  159    221 Richard Hopkinson          Dark Peak Fell Runners     mv50          2:56:15 

  160    334 Sean Owens                 Bowland Fell Runners       m             2:56:29 

  161     46 Joe Blackett               Dark Peak Fell Runners     mv40          2:56:48 

  162    252 Rigby Jerram               Kendal AC                  mv40          2:56:53 

  163     52 Mark Boardman              Newburgh Nomads            m             2:57:02 

  164    302 Jane Meeks                 Keswick Athletic Club      lv40          2:57:06 

  165    382 Helen Sedgewick            Ilkley Harriers            l             2:57:31 

  166     70 Stephen Burthem            Warrington AC              mv40          2:57:42 

  167    267 Paul Kelly                 Darlington Harriers        mv40          2:58:17 

  168    228 Andy Howie                 Pennine Fell Runners       mv50          2:59:05 

  169    430 Martin Terry               Clayton le Moors           mv40          2:59:10 

  170    195 Craig Harwood              Macclesfield Harriers      mv40          2:59:14 

  171    352 Tim Raffle                 unattached                 mv40          2:59:19 

  172    380 Richard Scottney           Pennine Fell Runners       mv50          2:59:24 

  173    254 Anne Johnson               Calder Valley Fell Runners lv40          2:59:40 

  174    101 Stephen Cox                Bowland Fell Runners       m             3:00:21 

  175     20 David** Atkinson           Northumberland Fell Runner mv40          3:00:25 

  176    481 Stuart Williams            North Fylde AC             m             3:00:28 

  177    144 John Ewart                 Holmfirth                  mv40          3:00:30 

  178    165 Paul Gallagher             Calder Valley Fell Runners mv40          3:00:33 

  179    102 Chris Cripps               Cumberland Fell Runners    m             3:00:44 

  180    293 Ian Marshal                Ilkley Harriers            mv40          3:00:48 

  181    272 Maureen Laney              Clayton le Moors           lv50          3:00:57 

  182    446 Sam Waddy                  unattached                 m             3:01:25 

  183    503 Tom Westgate               Dark Peak Fell Runners     mv40          3:01:46 

  184    323 John Nuttall               Clayton le Moors           mv60          3:01:49 

  185      7 J Amies                    Congleton Harriers         mv60          3:01:55 

  186    285 Christopher Little         Northumberland Fell Runner m             3:02:03 

  187    305 Bob Mitchell               North York Moors AC        mv50          3:02:09 

  188    301 Mike Meadowcroft           Dallam                     m             3:02:12 

  189    349 Andy Quickfall             Newburgh Nomads            mv40          3:02:14 

  190    248 Nicky Jaquiery             Ilkley Harriers            l             3:02:15 

  191    289 John Lyon                  Dark Peak Fell Runners     mv50          3:02:41 

  192    365 Ben Robson                 Hallamshire Harriers       mv40          3:02:42 

  193    141 Duncan Elliot              Bowland Fell Runners       mv50          3:02:46 

  194    457 Sally Ward                 Dark Peak Fell Runners     lv40          3:02:48 

  195     75 Phil Carter                unattached                 mv40          3:03:07 

  196    385 John Sharples              Clayton le Moors           mv50          3:03:08 

  197    316 Paul Neild                 Bowland Fell Runners       m             3:03:11 

  198     92 Ian Cookson                Red Rose                   mv50          3:03:18 

  199    292 Sally Malir                Ilkley Harriers            lv40          3:03:32 

  200    180 Graham McAra               Cheshire Hill Racers       mv50          3:04:31 

  200    439 Richard Townsend           Saltwell Harriers          mv40          3:04:31 

  202    132 John Duff                  Northumberland Fell Runner m             3:04:38 

  203    389 Paul Simpson               Kendal AC                  mv40          3:04:48 

  204    169 Roy Gibson                 Dark Peak Fell Runners     mv40          3:04:58 

  205    151 Paul Wright                unattached                 mv40          3:05:07 

  206    253 Jo Smith                   Calder Valley Fell Runners l             3:05:08 

  207    206 Andrew Hinde               Settle Harriers            mv40          3:05:10 

  208     77 Anthony Chamley            unattached                 m             3:05:20 

  209    399 Debbie Smith               Dark Peak Fell Runners     l             3:05:22 

  210    131 Craig Dring                unattached                 mv40          3:05:54 

  211    184 John Griffiths             Preston Harriers           mv40          3:05:57 

  212    363 Ian Robinson               Clayton le Moors           mv50          3:06:01 

  213    284 Gary Lincoln-Hope          Army                       m             3:06:04 

  214    136 Alison Eagle               Ilkley Harriers            lv40          3:06:06 

  215    398 Bob Smith                  unattached                 mv50          3:06:09 

  216    156 John Fortesque             Abbey Runners              mv40          3:06:11 

  217    243 Peter Jagan                Bingley Harriers           mv50          3:06:12 

  218    287 Dennis Lucas               Rochdale Harriers          mv60          3:06:15 

  219    400 Jane Smith                 Todmorden Harriers         lv40          3:06:16 

  220    215 Steven Honeyman            North York Moors AC        mv50          3:06:18 

  221    491 Martin Wood                Cumberland Fell Runners    mv40          3:06:20 

  222     63 Natasha Fellows            ERYRI                      l             3:06:32 

  223    341 Tony Peacock               Clayton le Moors           mv60          3:06:49 

  224      8 Andrew Anastasi            Glossopdale Harriers       mv40          3:07:02 

  225    154 Anna Forrest               Ambleside AC               l             3:07:33 

  226    298 Michael McLoughlin         Preston Harriers           mv50          3:07:55 

  227    150 Andrew Firth               Clayton le Moors           mv40          3:08:32 

  228    495 Nicholas Woodward          Ambleside AC               m             3:08:37 

  229    344 Jeffrey Pickup             Clayton le Moors           mv50          3:08:50 

  230    478 Louise Wilkinson           Northumberland Fell Runner l             3:09:17 

  231    412 Steve Steele               Cumberland Fell Runners    mv40          3:09:40 

  232    407 Geoff Somers               Keswick Athletic Club      mv50          3:09:42 

  233    158 Jo Foster                  Ilkley Harriers            l             3:09:56 

  234    259 Robert Johnson             unattached                 mv40          3:10:23 

  235    234 John Wade                  Bowland Fell Runners       mv40          3:11:24 

  236    268 Clare Kenny                Calder Valley Fell Runners lv40          3:11:26 

  237     18 David Aspden               Dallam                     m             3:11:35 

  238    327 Crawford Oliphant          Carnethy                   m             3:11:37 

  239      6 Clive Allison              Long Eaton Running Club    m             3:11:56 

  240    476 Andy Wilkins               Glossopdale Harriers       mv40          3:12:07 

  241    348 Christine Preston          Keighley and Craven AC     lv40          3:12:10 

  242    106 Michael Crook              Horwich Harriers           mv50          3:12:31 

  243    115 Ben Davies                 Calder Valley Fell Runners m             3:12:48 

  244    266 Alan Kenny                 Achille Ratti              mv50          3:12:53 

  245    278 Richard Leonard            Todmorden Harriers         mv40          3:13:41 

  246    394 Ian Smallwood              Wilmslow RC                mv40          3:14:48 

  247    107 John Crummet               Todmorden Harriers         mv60          3:15:08 

  248    405 Stephen Smithies           Calder Valley Fell Runners m             3:15:17 

  249    374 Jonathan Rylance           unattached                 m             3:17:29 

  250    194 Kelly Harrison             Wye Valley Runners         l             3:18:01 

  251    205 Mike Hind                  Borrowdale Fell Runners    mv50          3:18:07 

  252    497 Cath Worth                 North York Moors AC        lv40          3:18:10 

  253     94 Wally Coppleov             Newburgh Nomads            mv40          3:18:25 

  254    129 Wendy Dodds                Clayton le Moors           lv50          3:18:32 

  255     50 Hilary Bloor               Dark Peak Fell Runners     lv50          3:18:46 

  256    477 Jeremy Wilkinson           Calder Valley Fell Runners m             3:19:13 

  257    410 Peter Starkey              Chorley Harriers           mv50          3:19:25 

  258    112 William Dalton             Skelmersdale Boundary Harr mv40          3:19:38 

  259    127 Philip Devine              unattached                 mv40          3:19:40 

  260     10 Paul Appleby               Northumberland Fell Runner mv40          3:19:42 

  261    373 Ken Jaquiery               Ilkley Harriers            mv40          3:19:49 

  262    411 Martin Scrowston           Durham Fell Runners        m             3:20:20 

  263     97 Michael Court              Pennine Fell Runners       m             3:20:29 

  264    375 Kevin Saville              Dark Peak Fell Runners     mv40          3:21:26 

  265    199 Alan Heaton                Bowland Fell Runners       mv40          3:21:55 

  266    318 Rebecca Cash               Borrowdale Fell Runners    l             3:22:29 

  267    218 Mike Hope                  Oxford Tri                 mv50          3:22:46 

  268     87 Rob Clemens                Dartmoor Runners           m             3:22:55 

  269    393 Roy Small                  Dark Peak Fell Runners     mv50          3:23:08 

  270    379 Roy Scott                  Southend AC                m             3:24:20 

  271    148 Geoffrey Fielding          Rossendale Harriers        mv60          3:24:39 

  272    187 Stve Hall                  unattached                 mv40          3:24:56 

  273    168 Mike Gibbison              Borrowdale Fell Runners    mv40          3:24:59 

  274    256 Bill Johnson               Calder Valley Fell Runners mv40          3:25:15 

  275    210 Ken Jones                  Dark Peak Fell Runners     mv50          3:25:19 

  276    458 Colin Waterworth           Horwich Harriers           mv40          3:25:55 

  277    110 Toby Cushion               unattached                 m             3:26:38 

  278    397 Ashley Smith               Holmfirth                  mv50          3:26:55 

  279    170 David Gill                 Denby Dale Travellers      mv40          3:27:12 

  280    176 Kevin Gooch                Ilkley Harriers            mv50          3:27:55 

  281    469 Mary White                 Horwich Harriers           lv50          3:27:56 

  282    179 Mark Graham                Cumberland Fell Runners    mv40          3:28:12 

  282    304 Celia Mills                Calder Valley Fell Runners lv40          3:28:12 

  284    233 Bill Hunter                Holmfirth                  mv50          3:29:06 

  285    162 Jim Fulton                 Dark Peak Fell Runners     mv40          3:29:36 

  286    306 Sue Mitchell               Calder Valley Fell Runners lv40          3:29:55 

  287    189 Robert Halstead            Holmfirth                  mv40          3:30:14 

  288     22 Paul Atkinson              unattached                 mv40          3:30:46 

  289    229 Barbara Hoyland            Holmfirth                  lv50          3:31:01 

  290    186 Lewis Grundy               Northumberland Fell Runner m             3:31:25 

  291    185 Jane Grundy                Northumberland Fell Runner lv40          3:31:26 

  292    183 Jenny Griffith             unattached                 l             3:31:30 

  293    386 Rob Sharratt               Calder Valley Fell Runners m             3:31:32 

  294      2 Peter Acland               Kendal AC                  mv40          3:31:33 

  295    357 Jane Rigby                 Helm Hill Runners          m             3:31:36 

  296    245 George James               Blackpool and Fylde AC     mv60          3:31:51 

  297    105 Andrew Crook               Bowland Fell Runners       mv40          3:32:00 

  298    241 Anna Jagan                 Edinburgh University       l             3:32:02 

  299    328 Simon Openshaw             unattached                 mv40          3:32:08 

  300    172 Robin Gillespie            Eden Runners               m             3:32:13 

  301    303 Rachel Metcalfe            Horwich Harriers           l             3:32:18 

  302     61 Graham Breeze              Skyrac AC                  mv60          3:32:28 

  303    177 Rachel Gooch               Ilkley Harriers            lv50          3:32:42 

  304    242 Margaret Jagan             EPOC                       lv50          3:32:46 

  305    314 Maurice Musson             Dark Peak Fell Runners     mv50          3:33:03 

  305    466 Peter Whewell              North York Moors AC        mv50          3:33:03 

  307    143 John Ely                   Cumberland Fell Runners    mv60          3:33:33 

  308    152 Jane Fletcher              Borrowdale Fell Runners    m             3:33:36 

  309     19 Emma Aspden                Dallam                     l             3:34:44 

  310     98 Philip Court               Westbury Harriers          m             3:34:51 

  311    332 Sue Owen                   Ambleside AC               mv40          3:35:06 

  312    451 Philip Walters             Long Eaton Running Club    mv40          3:35:38 

  313    153 Graham Ford                Fell and Dale              mv40          3:35:39 

  314     44 Dave Beston                Calder Valley Fell Runners mv40          3:35:42 

  315    482 Colin Wilshaw              Buxton AC                  mv40          3:35:54 

  316    335 John Page                  Todmorden Harriers         mv50          3:36:31 

  317     91 Eoin Connaughton           Dark Peak Fell Runners     mv40          3:37:26 

  318    426 Jo Taylor                  Lancaster and Morecambe    lv40          3:37:32 

  319    260 Stefan Johnson             Cumberland Fell Runners    m             3:38:02 

  320    343 John Peate                 unattached                 m             3:38:16 

  321    309 Nick Moore                 Cumberland Fell Runners    mv40          3:38:31 

  322    197 Linda Hayles               Calder Valley Fell Runners lv50          3:38:34 

  323     29 Michael Baldwin            Denby Dale Travellers      mv50          3:39:00 

  324     85 Richard Clarke             North York Moors AC        mv60          3:39:21 

  325     96 Hugh Cotton                Dark Peak Fell Runners     mv50          3:39:34 

  326    273 Mark Lathom                Bingley Harriers           mv40          3:40:12 

  327    464 Alison Weston              Ilkley Harriers            lv40          3:41:48 

  328    420 Trevor Symonds             North York Moors AC        mv40          3:42:13 

  329    138 Mark Edwards               North York Moors AC        mv40          3:42:19 

  330    140 Peter Ehrhardt             Todmorden Harriers         mv50          3:42:25 

  331    178 Mandy Goth                 Todmorden Harriers         lv40          3:42:26 

  332    377 George Scott               Pennine Fell Runners       mv50          3:43:54 

  333    417 Paul Stupples              Newburgh Nomads            m             3:44:24 

  334    288 Kate Ludley                Lancaster and Morecambe    l             3:45:16 

  335     11 Scott Archbold             Northumberland Fell Runner m             3:45:42 

  336    111 John Dalton                Dark Peak Fell Runners     mv50          3:46:25 

  337    499 Alison Wright              Calder Valley Fell Runners lv40          3:48:02 

  338    460 Andrew Watts               Cheshire Hill Racers       mv50          3:49:09 

  339    326 Steven O'Keeffe            Cumberland Fell Runners    m             3:51:47 

  340    108 Dave Culpan                Calder Valley Fell Runners mv40          3:53:34 

  341    275 Stephen Leak               Rochdale Harriers          mv40          3:54:09 

  342    475 Ken Wilby                  Fell and Dale              mv50          3:59:49 

  343     15 Roger Ashby                Sale Harriers              mv60          4:00:53 

  344    473 Robin Wignal               Altrincham Athletic Club   mv60          4:00:58 

  345    340 Martin Payne               Dark Peak Fell Runners     mv40          4:01:04 

  346    494 John Woodcock              Dark Peak Fell Runners     mv50          4:01:14 

  347    487 Helen Witham               Durham Fell Runners        lv40          4:03:41 

  348    244 Bill James                 Cumberland Fell Runners    mv50          4:05:04 

  349    433 John Thompson              Skelmersdale Boundary Harr m             4:05:12 

  350    295 Barry McDonald             North York Moors AC        mv50          4:05:43 

  351    198 Samuel Healey              unattached                 m             4:07:06 

  352    204 Kevin Heywood              Kendal AC                  mv60          4:08:40 

  353    258 Raymond Johnson            Cumberland Fell Runners    mv60          4:11:33 

  354    445 Tony Varley                Horwich Harriers           mv50          4:16:22 

  355    419 Ed Swift                   Horwich Harriers           mv50          4:21:05 

  356    262 Alan Jones                 Dark Peak Fell Runners     mv60          4:23:06 

  357     42 Brian Bellfield            Staffordshire Moorlands    mv50          4:23:08 

  358     82 David Chisman              Droitwich AC               mv50          4:23:21 

  359    378 Peter Nesbitt              Rugby Mountaineers Club    mv40          4:23:54 

  360    459 Rhys Watkins               Todmorden Harriers         mv40          4:30:31 

  361    280 Steve Lewis                Dark Peak Fell Runners     mv40          4:31:23 

  362    471 Alastair Whitelaw          Calder Valley Fell Runners mv40          4:34:10 

  363    367 David Rosen                Lancaster and Morecambe    mv50          4:36:45 

  363    368 Miriam Rosen               Lancaster and Morecambe    lv50          4:36:45 

  365    449 Neil Walmsley              Ambleside AC               m             4:43:04 

  366    371 Malcolm Ruckledge          WCOC                       mv60          4:44:47 

  367    450 Wayne Walsh                Bowland Fell Runners       mv40          5:06:52 

  368     76 Harry Catlow               Cumberland Fell Runners    mv70          5:13:27 

  369    490 David Wood                 North Fylde AC             mv50          5:22:10 



           4 Chris Addy                 Eden Runners               m                  mp 

          32 Alan Barlow                Altrincham Athletic Club   mv50               mp 

          62 Alan Brentnall             Pennine Fell Runners       mv50               mp 

          67 Suzanne Budget             Horwich Harriers           l                  mp 

          72 Debra Campell              Skelmersdale Boundary Harr lv40               mp 

          88 Derek Clutterbuck          Todmorden Harriers         mv70               mp 

         103 Mark Croasdale             Lancaster and Morecambe    mv40               mp 

         123 Jon Deegan                 Ambleside AC               m                  mp 

         192 Quentin Harding            Bowland Fell Runners       mv40               mp 

         238 Therza Hyde                Calder Valley Fell Runners mv40               mp 

         297 Darren McLane              Dartmoor Runners           m                  mp 

         307 Bill Mitton                unattached                 mv60               mp 

         434 Katy Thompson              Clayton le Moors           lv50               mp 

         488 David Wolfendale           Bowland Fell Runners       mv50               mp 

         493 Jane Woodburn              Skelmersdale Boundary Harr l                  mp