Fairfield 2014 - Results

Saturday 17th May 2014

AM  9m/3000’ (14.5km/914m)

There were 278 starters in this years race, setting off from Rydal Hall in glorious weather.

Due to the ridge wall being rebuilt from below Dove Crag to Low Pike we were asked to keep to the east side and therefore times were slightly slower than last year!

The men’s winner in a time of 1 hour 22 minutes 16 seconds was Adam Osbourne of Leeds City, followed 11 seconds later by previous winner Rhys Findley Robinson. Third was Darren Kay of Pudsey and Bramley.

In the ladies race Judith Jepson of Dark Peak Fell Runners lead the field in 1 hour 40 minutes 23 seconds followed by Dawn Atkins of Chorley AC. Third was Angela Wakefield of Keswick AC.

Massive thanks are due to what is now a small army of marshals, helpers and friends who turn up year upon year to make this race possible.

I would also like to thank the staff of Rydal Hall for all their help, Pete Bland Sports for sponsorship, St John Ambulance for attending and farmer Chris Hodgson for use of the parking field.

The only disappointment on the day was the fact that several runners who turned up late ran the course, confusing marshals who repeatedly told them to stop. 1 of them even ran through the finish, luckily being stopped 2 metres from the line!

It cannot be stressed enough that this stupid, selfish behaviour could have dire consequences, if they were to cause a miscount, especially in bad weather, when someone could be lying injured on the course. A report will be sent to the FRA.

Provisionally next years race will be on Saturday 16th May

John Brockbank

 Click here to download results in xls format

 

Pos

No

Name

Club

Class 

Time

1

71

Adam Osborne

Leeds City AC

MSEN

01:22:16

2

257

Rhys Robinson

Dark Peak Fell Runners

MSEN

01:22:27

3

52

Darren  Kay

Pudsey & Bramley

M40

01:23:07

4

235

Jim Davies

Borrowdale

M40

01:23:32

5

54

Tom Gibbs

Ambleside AC

M40

01:27:05

6

100

Phil Winskill

Keswick

MSEN

01:28:10

7

25

Matthew John

Otley AC

MSEN

01:28:18

8

36

Dave Milliken

Horwich

M40

01:28:53

9

73

Paul Tierney

Ambleside AC

MSEN

01:31:13

10

90

Mark  Chippendale

Bowland Fell Runners

M40

01:31:24

11

92

Graham Watson

Bingley

M40

01:31:53

12

269

Andrew Broadbent

Helm Hill Runners

MSEN

01:31:59

13

28

Richard Guillaume

Dark Peak Fell Runners

MSEN

01:32:50

14

4

Joe Blackett

Dark Peak Fell Runners

M50

01:33:01

15

103

Lee Newton

Keswick

MSEN

01:33:09

16

229

Dave Nuttall

Clayton le Moors

M40

01:33:15

17

208

Steve Birkinshaw

Borrowdale

M40

01:34:00

18

120

Mike McIver

Black Combe Runners

MSEN

01:34:05

19

228

Tony  Livesey

Preston Harriers

MSEN

01:34:26

20

225

Nick Williamson

U/A

MSEN

01:34:33

21

91

Michael Cunningham

Borrowdale

MSEN

01:34:52

22

102

Rick  Stuart

Helm Hill Runners

M50

01:35:00

23

248

Simon Anderson

Otley Ac

M40

01:36:10

24

272

Mark  Clarkson

NFR

MSEN

01:36:32

25

149

Seb Sillito

Helm Hill Runners

MSEN

01:36:38

26

148

Ben Procter

Helm Hill Runners

MSEN

01:36:58

27

185

Tom Ripper

Black Combe Runners

MSEN

01:37:10

28

215

Simon Gray

U/A

MSEN

01:37:16

29

211

Nick Barraclough

U/A

M40

01:38:02

30

223

Martin Swainson

U/A

MSEN

01:38:20

31

201

Jake Turnbull

Harrogate Harriers

MSEN

01:38:23

32

26

Greg Weatherhead

Abbey Runners

MSEN

01:38:32

33

70

Craig Burrow

Helm Hill Runners

M40

01:38:58

34

255

David Demster

U/A

MSEN

01:39:07

35

177

Adrian Harvey

Howgill Harriers

MSEN

01:39:41

36

226

Michael Ainsworth

U/A

MSEN

01:39:42

37

63

Kieran Horrigan

U/A

M50

01:39:44

38

195

Rick  Solman

Rossendale

MSEN

01:39:58

39

134

Jon Green

Preston Harriers

MSEN

01:40:01

40

14

Neil Hardiman 

Clayton le Moors

M40

01:40:05

41

238

Jim Ryder

Ilkley Harriers

M40

01:40:09

42

147

David Parkington

Preston Harriers

M50

01:40:13

43

30

Judith Jepson

Dark Peak Fell Runners

W40

01:40:23

44

202

Chris Atherton

Ambleside AC

MSEN

01:40:36

45

101

Ed Gamble

Cheshire Hill Racers

M40

01:41:20

46

131

Ben Grant

Harrogate Harriers

M60

01:41:30

47

165

James Edwards

Lancaster & Morecambe AC

MSEN

01:42:15

48

88

Chris Reade

Bowland Fell Runners

M50

01:42:20

49

205

Jamie Barron

Black Combe Runners

M40

01:42:22

50

135

Roy Gibson

Kendal AC

M50

01:42:44

51

209

Andrew Sprague

Dudley Kingswinford

M40

01:43:04

52

59

Robert Green

Achille Raiti

MSEN

01:43:10

53

89

Chris Balderson

Bowland Fell Runners

M40

01:43:21

54

18

Vincent Procter

Keighley & Craven AC

M40

01:43:44

55

33

John Marsham

Valley Striders

MSEN

01:43:54

56

108

Jim Roberts

Keighley & Craven AC

M40

01:44:07

57

2

Edmond Jackson

FRA

M50

01:44:10

58

24

Mark  Murphy

Manx Fell Runners

MSEN

01:44:15

59

251

Stephen Kershaw

Keswick AC

MSEN

01:44:26

60

56

Jamie Dowdall

Darwen Dashers

MSEN

01:44:41

61

271

Ashley Kay

Dark Peak Fell Runners

M50

01:44:50

62

218

Paul Reilly

Coniston

MSEN

01:44:58

63

164

Philip  Metcalf

U/A

M40

01:45:03

64

39

Mike Loftus

Valley Striders

M40

01:45:11

65

5

Dave Roberts

FRA

M40

01:45:28

66

232

Huw Price

Bowland Fell Runners

M50

01:45:37

67

12

Dave Evans

Keighley & Craven AC

MSEN

01:45:38

68

67

Colin Tranter

Hyde Park Harrier

MSEN

01:45:39

69

118

Tim Jackson

Settle Harriers

M40

01:45:46

70

22

Nigel Jeff

Tideswell Running Club

M40

01:45:50

71

107

Stuart Walton

Keighley & Craven AC

M40

01:46:12

72

178

Tim Wiggins

Allen Valley Striders

MSEN

01:46:32

73

8

Glynn Brown

U/A

M40

01:46:41

74

60

Steven Foley

Newburgh Nomads

M40

01:46:59

75

270

John Winder

U/A

M50

01:47:08

76

140

Ivan  Whigham

Clayton le Moors

M50

01:47:25

77

57

Robert Green

Horwich

M50

01:47:36

78

80

Philip  Archer

U/A

MSEN

01:48:02

79

143

Richard Snowden

Totley AC

M40

01:48:08

80

213

Jim Andrew

Coniston

M40

01:48:14

81

155

John Griffiths

Preston Harriers

M50

01:48:14

82

122

Dave Parker

Esk Valley Fell Runners

M50

01:48:28

83

252

Keith Thomas

Burnden Road Runners

M50

01:48:30

84

237

Dawn Atkins

Chorley AC

WSEN

01:48:37

85

105

Dominic Carr

Clayton le Moors

M40

01:48:48

86

17

Martin Shaw

Abbey Runners

MSEN

01:49:27

87

236

Shaun Jackson

Altrincham

M40

01:49:36

88

247

Chris Pender

U/A

M40

01:49:47

89

62

Karl Tuzio

Newburgh Nomads

M40

01:49:51

90

11

James Green

U/A

MSEN

01:49:53

91

1

Kevin Hagley

SWRR

M50

01:50:14

92

127

Richard Lowther

Barlick Fell Runners

MSEN

01:50:28

93

153

Steven  O'Keffe

Cumberland Fell Runners

M40

01:50:36

94

273

Gary  Clarkson

NFR

MSEN

01:50:44

95

170

Ian Horne

Eden Runners

M50

01:50:52

96

191

Nick Lancaster

Derwent AC

M60

01:51:01

97

203

Tom Cubbon

Blackburn Harriers

M40

01:51:14

98

196

Angela  Wakefield

Keswick AC

WSEN

01:51:27

99

254

Martin Pennington

U/A

MSEN

01:51:37

100

111

Brian Thompson

Helm Hill Runners

M60

01:51:40

101

186

Jim Tyson

Ambleside AC

M40

01:51:41

102

224

John Boothman

Barlick Fell Runners

M50

01:51:43

103

275

Crispin Halsail

Bowland Fell Runners

M40

01:51:44

104

66

Tim Palmer

Harrogate Harriers

M40

01:51:45

105

27

Kate  Archer

Ilkley Harriers

WSEN

01:51:50

106

230

Robin Dow

South London Harriers

M40

01:51:57

107

53

Ian Stainthorpe

Rochdale Harriers

M50

01:52:10

108

179

Michael Sanderson

Allen Valley Striders

MSEN

01:52:52

109

68

Kieran Carr

Clayton le Moors

M60

01:53:18

110

199

Mark  Dye

U/A

M40

01:53:23

111

96

Ian Pudga

Burnden Road Runners

M40

01:53:27

112

259

Adam Clarke

Dark Peak Fell Runners

MSEN

01:53:41

113

3

Michael Burgess

Tring RC

M50

01:53:45

114

277

David Anderson

Altrincham

M40

01:53:53

115

106

Jon Sharples

Clayton le Moors

M50

01:53:58

116

156

Paul Duffy

Lickey AC

M40

01:53:58

117

113

Billy  Fraser

Northumberland Fell Runners

M50

01:54:01

118

245

Peter German

Helm Hill Runners

MSEN

01:54:01

119

7

John Minta

Calder Valley Fell Runners

M40 

01:54:02

120

84

Chris Tones

Keighley & Craven AC

M50

01:54:12

121

158

Peter Browning

Clayton le Moors

M50

01:53:27

122

197

Carl Mason

Helm Hill Runners

MSEN

01:53:41

123

266

Richard Briscoe

Clayton le Moors

MSEN

01:55:51

124

175

Richard Lecky-Thompson

Ambleside AC

M50

01:55:55

125

75

Christian Froggatt

Reigate Priory AC

M40

01:55:58

126

168

Rigby Jerram

Kendal AC

M50

01:55:58

127

278

James Dalgleish

U/A

M40

01:56:05

128

6

Keith Emery

Knares Borough Striders

MSEN

01:56:17

129

117

Claire Russell

Cumberland Fell Runners

W40

01:56:45

130

124

Richard Foster

Abbey Runners

MSEN

01:56:51

131

44

Derek Walkden

Barlick Fell Runners

M40

01:57:16

132

162

Andy  Cleworth

Greater Manchester Police

MSEN

01:57:18

133

40

Darren  Beatty

Lostock AC

M40

01:57:19

134

104

Matty Barnes

U/A

M40

01:57:26

135

244

Tim Murray

Helm Hill Runners

M50

01:57:31

136

132

Adrian Dixon

FRA

M60

01:57:34

137

173

Philip  Devire

Kendal AC

M40

01:57:41

138

260

Jim Freeth

U/A

M40

01:57:44

139

137

Huw Lewis

Buckley

M50

01:57:51

140

183

John Fletcher

Cumberland Fell Runners

M40

01:58:04

141

166

Simon Redshaw

Valley Striders

M40

01:58:06

142

206

Peter  Gilbert

Retford AC

M50

01:58:08

143

234

Paul Walwyn

Dark Peak Fell Runners

MSEN

01:58:20

144

32

Ann-Kristin Koehler

Valley Striders

WSEN

01:58:38

145

141

Peter Singleton

Blackpool Fylde

M50

01:58:43

146

87

Anthony Joyce

U/A

MSEN

01:59:13

147

181

Jason Foster

Allen Valley Striders

M40

01:59:32

148

125

Nick Sebley

Black Combe Runners

M50

01:59:43

149

214

Damien Brockie

FRA

M40

01:59:57

150

34

William Duggan

Bingley

M40

02:00:06

151

182

Simon Forglast

U/A

M40

02:00:25

152

77

Dom Beresford

Henor RC

M40

02:00:26

153

76

Daryl Mullen

Newburgh Nomads

M40

02:00:53

154

10

Andy  Ross

U/A

M40

02:01:13

155

159

John Fortescue

Abbey Runners

M50

02:01:46

156

72

Chris Schofield

Helm Hill Runners

M50

02:01:51

157

263

Alison Wainwright

Staffordshire Moorlands

W40

02:02:15

158

146

Dave Chaffey

Derwent Valley Orienteers

M50

02:02:48

159

85

Helen  Allison

Pennine

W40

02:03:03

160

61

Michael Keavney

Swaledale

M40

02:03:16

161

217

Bob Dredge

Mercia Fell Runners

M60

02:03:24

162

233

Mark  Checkley

Lostock AC

M50

02:03:34

163

194

Jo Wilcox

Helm Hill Runners

W40

02:03:34

164

190

Craig Partridge

Altrincham

M40

02:03:35

165

216

Alistair McCaig

U/A

MSEN

02:03:38

166

69

Andy  Ardon

Macclesfield Harriers

MSEN

02:03:48

167

151

Alice  Foster

Manx Fell Runners

WSEN

02:03:54

168

46

Ian Grimshaw

Derwent AC

M50

02:03:56

169

55

Adrian Hope

Lostock AC

M40

02:04:01

170

31

Mike Troup

Ambleside AC

M50

02:04:02

171

187

Colin Valetine

Keswick AC

M50

02:04:16

172

142

Michael McLoughlin

Preston Harriers

M60

02:04:22

173

136

Gordon Thompson

Preston Harriers

M50

02:04:29

174

21

James O'Dowd

Huncote Harriers

M40

02:04:35

175

243

Tim Dow

South London Harriers

M40

02:04:43

176

231

William Titley

Trawden AC

M40

02:04:51

177

221

Catherine Musetti

Ambleside AC

W50

02:05:01

178

9

Joanne O'Dowd

U/A

M50

02:05:07

179

81

James Scott

Eden Runners

MSEN

02:05:26

180

242

Mark  Bowden

Saddleworth Runners

WSEN

02:05:50

181

145

Mike Burnham

Preston Harriers

MSEN

02:06:17

182

47

Heather Ohly

Helm Hill Runners

WSEN

02:06:28

183

114

Pat McIver

Black Combe Runners

M50

02:06:41

184

193

Jenny Featherstone

Totley AC

MSEN

02:06:46

185

192

Ian Stinson

Steel City Striders

M40

02:06:47

186

198

Mandy Clarke

Bingley

W40

02:06:48

187

157

Ian Connell

Clayton le Moors

M50

02:06:49

188

83

Gerrard Meneaud

FRA

M60

02:06:52

189

265

Nigel Callender

Northumberland Fell Runners

MSEN

02:06:53

190

204

Julian Hart

Mercia Fell Runners

M40

02:07:11

191

258

Catriona Purdy

Abbey Runners

W40

02:07:17

192

227

Darren 

Black Combe Runners

M40

02:07:19

193

64

Michael Hewitt

U/A

MSEN

02:07:25

194

42

Sarah Sherratt

Bowland Fell Runners

W40

02:07:46

195

167

Mark  Charnley

U/A

M40

02:07:53

196

126

Rachel Lowther

Barlick Fell Runners

WSEN

02:08:05

197

78

David Abbleyard

Helm Hill Runners

M50

02:08:08

198

241

Claire Wightman

Saddleworth Runners

W40

02:08:11

199

188

Willam Coupe

Helm Hill Runners

M50

02:08:15

200

15

Barbara Savage

Clayton le Moors

W50

02:08:42

201

49

Caroline Pollard

Wharfedale Harriers

W50

02:08:47

202

79

Richard Harris

Newburgh Nomads

M50

02:08:48

203

160

Edwin Sherstone

Southport Waterloo

M40

02:08:52

204

220

Marie Robson

Helm Hill Runners

W40

02:08:55

205

210

Craig Charnock

U/A

MSEN

02:09:06

206

116

Michael Black 

Wharfedale Harriers

M50

02:09:08

207

261

Leila Todhunter

U/A

WSEN

02:09:19

208

171

Stephen Atherton

Ambleside AC

M50

02:09:38

209

180

Ronald Hummelink

Lonsdale Fell Runners

MSEN

02:10:16

210

184

Peter Turner

Harrogate Harriers

M40

02:10:23

211

250

Deanna Lafort

Serpentine Running Club

WSEN

02:10:26

212

74

Sam Gibbs

Helm Hill Runners

M40

02:10:32

213

144

Sal Chaffey

Derwent Valley Orienteers

W40

02:10:46

214

253

Michael Mccabe

Newburgh Nomads

M40

02:12:05

215

19

Lorna Hubbard

Keighley & Craven AC

WSEN

02:12:09

216

23

Benjamin Brindley

Tideswell Running Club

MSEN

02:12:10

217

16

Neil Taylor

Skelmersdale Harriers

M40

02:12:16

218

268

Mark  Whittaker

U/A

M40

02:12:28

219

240

Stuart Hutchtson

Saddleworth Runners

MSEN

02:12:33

220

123

Trevor Symonds

FRA

M50

02:12:42

221

207

Brian Horne

Borrowdale

M50

02:12:50

222

172

David  Knight

FRA

M40

02:12:58

223

138

Peter Carter

Preston Harriers

M40

02:13:06

224

93

Paul Jackson

Chorley

M40

02:13:11

225

98

Chris Sewart

Manchester Harriers

MSEN

02:13:32

226

13

Vicky Heys

Clayton le Moors

W40

02:14:04

227

86

John  Mercer

U/A

M50

02:14:36

228

264

David Timmins

Settle Harriers

M60

02:15:27

229

249

John Orrell

Blackburn Harriers

M40

02:15:35

230

112

Cliff Etherdon

LOC

M60

02:15:46

231

219

Ian Maudsley

Coniston

M40

02:15:51

232

267

James Hulme

Watnall Warriers

M40

02:15:53

233

189

Nick Harris

Rossendale

M60

02:16:01

234

121

Mark  Birbeck

Horwich

M40

02:16:06

235

139

Ronald Mackay

Spectrum Striders

M40

02:16:12

236

152

Mark  McConville

Trawden AC

M40

02:16:21

237

130

Jean Shotter

Holmfirth

W50

02:15:46

238

133

Craig Child

Barlick Fell Runners

M40

02:17:46

239

262

David Carruthers

Cumberland Fell Runners

MSEN

02:18:10

240

163

Mark  Smales

Barnsley AC

M50

02:18:24

241

154

Andrew Gittins

Black Combe Runners

M50

02:19:08

242

246

Andrew Brewer

U/A

MSEN

02:19:30

243

169

Kirsten Ogden

Keswick AC

W40

02:20:33

244

58

Martin Wildman

U/A

M50

02:20:38

245

50

Kevin McGilvray

Rochdale Harriers

M60

02:21:37

246

43

John Sheppard

Worksop Harriers

M50

02:22:22

247

115

Linda Hayles

Calder Valley Fell Runners

W60

02:22:48

248

97

Mark  Latham

Bingley

M50

02:22:54

249

239

Jill Davies

Saddleworth Runners

W60

02:22:59

250

95

Kasia Baldwin

U/A

WSEN

02:23:32

251

94

Karolina Wierzbilo

U/A

WSEN

02:23:43

252

256

Emily Whitehead

Keighley & Craven AC

W40

02:24:44

253

222

David  Sandford

U/A

M50

02:25:21

254

110

Ashley Holden

U/A

WSEN

02:27:06

255

212

Nicky Butler

Keswick AC

W50

02:28:28

256

48

Ann-Marie McGilvray

Rochdale Harriers

W40

02:30:03

257

51

Diane Winterburn

Rochdale Harriers

W40

02:30:07

258

129

Sheona Southern

Helm Hill Runners

W50

02:30:16

259

128

Sharron Hutchinson

Helm Hill Runners

W40

02:30:16

260

35

Richard Hill

Eden Runners

M40

02:31:25

261

150

Sue Roberts

Todmorden Harriers

W50

02:33:32

262

20

Richard Thomas

Huncote Harriers

M50

02:34:23

263

161

Allan Buckley

Keswick AC

M70

02:34:38

264

99

Phil  Roberts

Rochdale Harriers

M60

02:35:45

265

65

Steve  Hewitt

Holmfirth

M50

02:36:39

266

274

Peter Dougdale

Clayton Harriers

M50

02:38:45

267

200

Simon Ravenhill

U/A

M50

02:41:32

268

119

Erwin Van Vroenhoven

U/A

M40

02:42:07

269

38

Diane Macdonald

Keighley & Craven AC

W40

02:43:03

270

45

Camille Askins

Keighley & Craven AC

W40

02:43:04

271

37

John-Paul Hopkinson

Keighley & Craven AC

M40

02:43:05

272

82

Richard Stokes

FRA

M50

02:43:35

273

109

Rebecca Metcalfe

Helm Hill Runners

WSEN

02:44:33

274

276

Richard Tait

Swaledale

M60

02:44:41

275

41

Sharon Newbold

Wharfedale Harriers

W40

02:51:29

276

29

Peter Guillaume

Warks Police AC

M60

02:58:28

277

176

Jim Sommerville

Holmfirth

M60

03:00:15

 

174

Jackie Casey

Black Combe Runners

W50

Retired