Fairfield 2012 - Results

Saturday 12th May 2012

AM  9m/3000’ (14.5km/914m)

TCool clear conditions for the 46th running of the Fairfield Horseshoe fell race saw 291 runners leave the beautiful surrounding of Rydal Hall on Saturday 12th May. Rhys Findlay-Robinson was first home in a respectable time of 79 mins 18 secs, closely followed 6 seconds later by Kim Collinson. Karen Robertson triumphed in the ladies race in 1hr 43min 36sec in 76th position overall and also took the lady vet 40 title.

Many thanks to Rydal Hall for providing such a splendid venue, St John’s Ambulance for their efforts and Pete Bland Sports for sponsoring the race.

A great big thank you to all the marshalls and helpers on the day, without whose time and effort this race would not take place - superb effort!

See you all next year on 11th May!
 

John B

 

Psn.

No.

Forename

Club

Age

Time

1

194

Rhys Findlay-Robinson

Dark Peak

M

1.19.18

2

235

Kim Collison

Eden Runners

M

1.19.24

3

112

Chris Steele

Borrowdale FR

M

1.21.58

4

12

Richard Pattinson

P&B

M40

1.23.33

5

123

Craig Roberts

Kendal

M40

1.23.56

6

121

Dave Milliken

Horwich

M40

1.24.06

7

8

Cameron-James Taylor

Esk Valley Fell

M

1.24.14

8

276

Steve Birkinshaw

Borrowdale FR

M40

1.25.01

9

45

Darren Holloway

Pennine

M40

1.26.26

10

183

Mike Johnson

Bowland FR

M50

1.26.40

11

211

Jon Deegan

Ambleside AC

M40

1.27.29

12

43

Mark McGoldrick

Wharfedale

M

1.27.41

13

23

Andrew Robertshaw

Otley AC

M40

1.27.46

14

153

Richard Mellon

Bowland FR

M40

1.28.04

15

275

Chris Robinson

u/a

M

1.28.09

16

155

Matt Reedy

Ambleside AC

M

1.28.25

17

219

Paul Webb

u/a

M

1.28.37

18

140

Will Boothman

Dark Peak

M

1.28.52

19

151

Chris Reade

Bowland FR

M40

1.29.42

20

89

Anthony Dalton

Rossendale

M

1.29.42

21

114

Michael Cunningham

Borrowdale FR

M

1.29.51

22

76

Mike Robinson

Dark Peak

M40

1.30.34

23

27

James Titmuss

P&B

M

1.30.44

24

226

David Birch

Keswick

M40

1.30.50

25

202

Richard Talbot

Ambleside AC

M

1.31.18

26

42

Jim Haworth

Galloway Harriers

M40

1.32.36

27

252

Joe Rigby

u/a

M

1.32.45

28

13

Brian Stevenson

P&B

M40

1.32.55

29

236

Sam Ware

Eden Runners

M

1.32.55

30

269

Matt Beresford

Kendal

M40

1.33.00

31

282

Chris Davies

Saddleworth 

M50

1.33.13

32

32

Tim Oakes

Dark Peak

M40

1.33.21

33

218

John Raho

Holcombe Harriers

M

1.33.25

34

283

David Garner

M/ch YMCA

M40

1.33.33

35

146

Stuart Shuttleworth

Ambleside AC

M50

1.33.44

36

58

Chris Knowles

CFR

M40

1.34.03

37

165

Peter Winterbottom

Borrowdale FR

M

1.34.12

38

111

Sam Fisher

Howgill Harriers

M

1.34.26

39

40

Rob Dewhurst

Ambleside AC

M40

1.34.50

40

4

Gary Thorpe

Ambleside AC

M40

1.35.15

41

223

Chris Hope

Borrowdale FR

M

1.35.21

42

47

Ross Litherland

Saddleworth 

M

1.35.33

43

277

Nick Ogden

Keswick

M40

1.36.02

44

164

Paul Knowles

Ambleside AC

M40

1.36.23

45

132

Andy Mouncey

Settle

M40

1.36.27

46

250

Jonny Hume

u/a

M

1.36.44

47

154

Daniel Barton

Keswick

M

1.36.53

48

147

Darren Fishwick

Chorley

M40

1.36.59

49

222

Nigel Wood

Coniston

M

1.37.04

50

143

David Loan 

Keswick

M50

1.37.16

51

122

David Armstrong

NFR

M50

1.37.21

52

255

Marek Petecki

Borrowdale FR

M

1.37.25

53

157

Roger Laycock

u/a

M50

1.37.41

54

18

Richard Suddaby

Keswick

M40

1.37.47

55

279

Michael Lumb

DFR

M

1.37.54

56

190

Colin Valentine

Keswick

M50

1.38.00

57

231

Craig Smith

Keswick

M40

1.38.01

58

116

Phil Green 

NFR

M40

1.38.08

59

110

Oliver Roberts

Howgill Harriers

M

1.38.13

60

10

Steven Foley

Blackburn Harriers

M40

1.38.23

61

205

Paul Barnes

Borrowdale FR

M40

1.38.44

62

227

Martin Kitchin

u/a

M

1.39.00

63

195

Jack Simpson

u/a

M

1.39.07

64

142

Peter Crompton

u/a

M50

1.39.16

65

139

Graham Moffat

Howgill Harriers

M50

1.39.20

66

99

Adam Holloway

FRA

M40

1.39.43

67

127

Robert Moffat

Howgill Harriers

M

1.39.22

68

17

Philip Hewitt

Kirkstall Harriers

M

1.41.27

69

180

Joseph Johnson

Esk Valley Fell

M

1.42.31

70

198

Steve Whitehurst

u/a

M40

1.42.49

71

169

Jim Rhodes

Bowland FR

M40

1.42.57

72

115

Andrew Bradley

CFR

M40

1.43.06

73

261

Paull Reilly

Coniston

M

1.43.16

74

212

Anthony Emmet

Helm Hill

M

1.43.20

75

6

John Houlihan

u/a

M40

1.43.29

76

201

Karen Robertson

NFR

L40

1.43.36

77

80

John Armistead

Otley AC

M50

1.43.51

78

161

Declan O'Duffy

Bowland FR

M50

1.43.53

79

14

Tom Sealy

u/a

M

1.43.55

80

166

John Duff

NFR

M40

1.44.05

81

287

David Ryder

LCCC

M

1.44.19

82

188

Mike Walsh

Kendal

M60

1.44.20

83

257

Paul Johnson

Keswick

M

1.44.32

84

291

Allan Miller

Kendal

M50

1.44.34

85

225

Luke Fradsham

u/a

M

1.44.48

86

38

Karl Tuzio

Wigan Phoenix

M40

1.45.00

87

253

Andrew Knowles

Bowland FR

M40

1.45.11

88

61

Andrew Martindale

Keswick

M40

1.45.22

89

96

Phil Conner

Esk Valley Fell

M40

1.45.26

90

215

Sally Ozanne

Helm Hill

L

1.45.38

91

224

Andy Wrigley

u/a

M40

1.45.45

92

170

Simon Barnett

Tring Running Club

M

1.46.13

93

15

Matt Foxwell

Kendal

M

1.46.30

94

187

Leigh Warburton

Bowland FR

M50

1.46.51

95

31

Xavier Chaduc

Wharfedale

M40

1.46.59

96

21

Hugh Pearson

Otley AC

M50

1.47.10

97

56

Bruce Owen

Altrincham & District

M40

1.47.14

98

119

Dawn Atkins

Chorley

L

1.47.30

99

150

Samuel Harrison

u/a

M

1.47.40

100

7

Peter Hampshire

Pensby

M

1.48.04

101

281

Donald Ferguson

Keswick

M40

1.49.06

102

103

Mark Purdy

Rossendale

M50

1.49.35

103

75

A Hirst

u/a

M50

1.49.46

104

200

C Hill

Woodbridge Shufflers

M40

1.49.48

105

177

Chris Rowe

NFR

M

1.49.52

106

173

MG Newby

Rossendale

M40

1.49.59

107

288

Andrew Charles

Durham Fell Runners

M50

1.50.04

108

98

David Dedman

Esk Valley Fell

M50

1.50.06

109

53

Michael Smith

Dallam

M40

1.50.11

110

191

Daniel Grose

Kendal

M40

1.50.15

111

171

Nicola MacLeod

Army

L

1.50.18

112

84

Martin Summerfield

u/a

M40

1.50.25

113

82

Emma Gregory

Bowland FR

L

1.50.32

114

36

Bill Oxley

u/a

M

1.50.37

115

178

Dave Tait

Dark Peak

M60

1.50.48

116

92

Rebecca Monwilliams

Ilkley Harriers

L40

1.51.01

117

133

Sharon McDonald

Settle

L40

1.51.07

118

241

Mike Buckenham

Gott Valley Striders

M40

1.51.11

119

256

Peter Singleton

Blackpool

M50

1.51.14

120

258

Graham Lobb

u/a

M40

1.51.31

121

271

Matt Dunn

u/a

M40

1.51.39

122

113

Angus Ross

Keswick

M40

1.51.41

123

26

David Logan

Blyth

M40

1.52.11

124

35

Lou Roberts

Kendal

L40

1.52.25

125

131

Brian Horn

u/a

M50

1.52.34

126

203

Richard Hill

u/a

M40

1.53.08

127

46

Darren Hartley

u/a

M40

1.54.03

128

163

Nick Iles

Nidd Valley

M40

1.54.11

129

181

Bernard Kivlehan

IVFR

M50

1.54.25

130

189

Ian Cookson

Bowland FR

M60

1.54.25

131

108

Dale Johnson

NRF

M50

1.54.26

132

168

Vik Dhillon

u/a

M40

1.54.28

133

54

Brian Kennedy

Settle

M50

1.54.35

134

197

Dan Rhodes

DFR

M40

1.54.58

135

77

Sandra Lewis

Altrincham & District

L

1.55.00

136

79

David Naylor

Clayton le Moors

M50

1.55.04

137

182

Kate Beaty

CFR

L50

1.55.09

138

134

Mark Graham

CFR

M50

1.55.13

139

52

Pete Ellwood

Settle

M40

1.55.25

140

109

Rae Dalziel

Dallam

M40

1.55.55

141

25

Steve Almond

u/a

M50

1.55.58

142

57

Sharron Smith

Otley AC

L40

1.56.11

143

33

Colin Whitaker

Bowland FR

M40

1.56.18

144

259

Derek Donohue

Todmorden Harriers

M50

1.56.19

145

136

Paul Jennings

CFR

M40

1.56.25

146

70

Simon Toyne

Otley AC

M

1.56.43

147

245

Denise Tunstall

Durham Fell Runners

L40

1.56.51

148

71

Alan Bradshaw

u/a

M40

1.56.57

149

94

Colin Dilks

Tyne Bridge Harriers

M40

1.57.04

150

100

Darren Sheppard

Framlingham Flyers

M40

1.57.06

151

97

Clive Thornton

Esk Valley Fell

M40

1.57.08

152

185

Phil Middleton

NFR

M

1.57.10

153

158

Simon Oxley

Settle

M50

1.57.25

154

220

David York

Tatten Hall

M40

1.57.28

155

268

James Cofte

Black Combe

M50

1.57.30

156

62

Paul Dobson

Keswick

M40

1.57.31

157

254

Richard Unwin

Keswick

M50

1.57.33

158

81

Stephen Bury

Clayton le Moors

M50

1.57.36

159

148

Ian Smith

Bolton

M60

1.57.39

160

55

Will Lawrence

u/a

M50

1.57.41

161

272

Jesse Nicholls

u/a

L

1.57.57

162

106

Simon Forecast

u/a

M40

1.58.08

163

41

Adam Tyson

u/a

M

1.58.10

164

167

Jon Fawcett

u/a

M40

1.58.73

165

209

Nina Walkingshaw

CFR

L

1.58.24

166

193

Cath Mussett

Ambleside AC

L40

1.58.34

167

9

Daryl Mullen

FRA

M40

1.58.34

168

51

David Alexander

Seale Harriers

M40

1.58.40

169

249

Mick O'Rourks

u/a

M50

1.58.51

170

129

Sarah Sherratt

Bowland FR

L40

1.58.54

171

186

Jennie Chatterley

CFR

L40

1.59.15

172

90

Steve Howe

u/a

M60

1.59.21

173

176

Mike Gibbison

Bowland FR

M40

1.59.30

174

102

Peter Reed

NFR

M60

1.59.39

175

144

Boyd Brad

u/a

M

1.59.47

176

73

Gary Lane

u/a

M40

2.00.08

177

5

Ian France

Bowland FR

M40

2.00.18

178

160

Tom Wilkins

u/a

M

2.00.39

179

208

Andrew Dugdale

Clayton le Moors

M50

2.00.43

180

247

Simon Veitch

u/a

M40

2.01.08

181

88

Martin Dalton

Rochdale

M50

2.01.14

182

37

Martin Brady

Clayton le Moors

M50

2.01.21

183

265

Stewart Johnson

u/a

M60

2.01.35

184

66

Mark Edwards

North York Moors

M50

2.01.39

185

229

Simon Fisher

Rochdale

M

2.01.45

186

289

Martin Smillie

FRA

M50

2.01.55

187

69

A Firth

Clayton le Moors

M50

2.02.07

188

78

John Taylor

Bowland FR

M60

2.02.14

189

179

Angela Wakefield

Keswick

L

2.02.16

190

280

Jill Dawes

u/a

L

2.02.28

191

67

John Hazell

u/a

M50

2.02.36

192

267

Graham Eccles

Clayton le Moors

M50

2.02.40

193

232

Victoria Upton

Helm Hill

L

2.02.46

194

128

Mark Midgley

Bowland FR

M40

2.02.50

195

159

Mike Hind

u/a

M60

2.02.53

196

64

Matt Podd

Otley AC

M50

2.02.59

197

221

Claire Kirkham

Holcombe Harriers

L

2.03.03

198

284

Roger Carter

M/ch YMCA

M50

2.04.15

199

104

Matthew Kingston

Claremont Road Runners

M40

2.04.21

200

174

James Hinchliffe

Pennine

M

2.04.28

201

138

Nick Moore

CFR

M50

2.04.36

202

28

Amanda Howard

Ambleside AC

L40

2.04.42

203

243

Carol Morgan

Nidd Valley

L

2.04.52

204

124

Geraldine Walkington

Horwich

L50

2.05.09

205

3

Kevin Doherty

Blackburn Harriers

M40

2.05.17

206

246

Rachel Slattery

Keswick

L40

2.05.22

207

152

Andrew Russell

Helm Hill

M40

2.05.29

208

184

Tracy? Park

CFR

L40

2.05.33

209

230

Bethan Burke

Helm Hill

L

2.05.39

210

65

Andy Hargreaves

Meltham 

M60

2.05.49

211

11

Neil Taylor

Skelmersdale Harriers

M40

2.06.16

212

50

Andrew Farmer

Bowland FR

M50

2.07.09

213

118

Trevor Wakenshaw

NFR

M40

2.07.09

214

273

Ashley Kay

Dark Peak

M50

2.07.19

215

141

Mark Charnley

u/a

M40

2.07.20

216

175

Gordon Fletcher

FRA

M60

2.07.23

217

93

Phil Shea

Howgill Harriers

M50

2.07.43

218

72

Stephen Minns

Shildon

M40

2.07.50

219

196

Mike Peat

Lonsdale

M50

9.08.03

220

19

Greg Skelton

u/a

M

2.08.50

221

234

Phil Robinson

Nidd Valley

M40

2.09.02

222

239

Brian Sherwood

Nidd Valley

M40

2.09.22

223

126

Marie Drozdowicz

NFR

L50

2.09.36

224

207

Oliver Heaton

u/a

M

2.10.00

225

95

Sarah Bowen

Claremont Road Runners

L

2.10.02

226

206

Alan Heaton

Bowland FR

M50

2.10.11

227

262

Ray Pickett

Bowland FR

M60

2.10.14

228

199

Jon Marsh

FRA

M50

2.10.17

229

217

Andrew Mochrie

Esk Valley Fell

M

2.11.25

230

233

Peter Dugdale

Clayton le Moors

M50

2.11.30

231

278

Jim Evans

Ambleside AC

M40

2.11.53

232

22

Christopher Jamieson

Esk Valley Fell

M50

2.12.02

233

238

Mark David

Nidd Valley

M40

2.12.10

234

2

Martin Walsh

Bowland FR

M60

2.12.12

235

49

Lucy Clark

Pioneers

L

2.12.21

236

48

Catherine Litherland

Saddleworth 

L

2.12.33

237

44

Dot Patton

CFR

L50

2.12.27

238

59

Barry Edwards

Wesham Runners

M40

2.12.48

239

16

Martin Payne

Dark Peak

M50

2.13.23

240

228

Anna Blackburn

CFR

L50

2.13.30

241

270

John Pickering

Ilkley Warriers

M40

2.13.39

242

63

Gilly Markham

Meltham 

L50

2.13.53

243

137

Britta Sendlhofer

Ambleside AC

L40

2.14.46

244

29

Jim Fulton

Dark Peak

M50

2.14.50

245

120

Pete Davison

Hoad Hill Harriers

M40

2.15.03

246

34

Siobhan Brewer

Keswick

L40

2.15.53

247

260

Colin Grime

u/a

M60

2.17.01

248

87

Val Kerr

Ilkley Warriers

L50

2.17.39

249

1

Paul Walsh

Bowland FR

M60

2.18.42

250

149

Claire Towler

u/a

L

2.19.01

251

156

A Cummings

CFR

L50

2.19.03

252

130

Rodger Whitaker

CFR

M60

2.19.36

253

213

Helen Greenep

Settle

L40

2.19.41

254

30

Richard Cavner

MFR

M60

2.19.54

255

60

Hilary Jacob

Vegan Runners

L40

2.20.04

256

117

Lindsay Buck

Cumberland FR

L50

2.20.14

257

68

Jim Sommerville

Holmfirth

M60

2.20.20

258

266

Peter Rodgerson

u/a

M50

2.20.26

259

172

Dan Oldfield

FRA

M

2.20.44

260

125

Julie Laverock

Salford Harriers

L40

2.20.54

261

237

Amanda Graham

CFR

L40

2.21.01

262

105

Vicky Butcher

Calder Valley Fell Runners

L40

2.21.15

263

20

Nigel Crompton

Pensby

M50

2.21.33

264

264

Jeff Dubberley

Keswick

M60

2.22.09

265

39

Chris Rawson

u/a

M

2.22.19

266

210

Guy Martin

Trentham RC

M

2.22.32

267

214

Julia Murfin

Settle

L40

2.22.59

268

248

Eva Martin

Trentham RC

L

2.23.12

269

91

Steve Hewitt

Holmfirth

M50

2.23.42

270

83

Jo Taylor

Bowland FR

L40

2.24.09

271

251

Ian Peters

Hoad Hill Harriers

M50

2.24.22

272

145

Nicky Butler

Keswick

L50

2.24.39

273

162

Tony Ledwaba-Chapman

Nidd Valley

M60

2.24.48

274

24

Andrew Russell

NFR

M40

2.24.56

275

216

Tracy Wilson

Settle

L40

2.25.20

276

86

Andy Ross

u/a

M40

2.25.22

277

263

George James

Bowland FR

M60

2.27.19

278

74

Simon Ravenhill

u/a

M40

2.27.39

279

85

David Jack

u/a

M40

2.29.33

280

244

Emma David

Nidd Valley

L

2.32.30

281

285

Stephen Symons

M/ch YMCA

M40

2.33.44

282

290

Miranda Clarke

M/ch YMCA

L40

2.33.46

283

242

Martin O'Rourks

Clayton le Moors

M50

2.37.01

284

135

Christine Teller

u/a

L50

2.37.40

285

286

Eleanor Williamson

CFR

L40

2.40.20

286

204

Kevin Heywood

Kendal

M70

2.41.52

287

274

Pip Fitzpatrick

M/ch YMCA

L40

2.42.33

288

240

Steve Taylor

u/a

M40

2.44.53

289

101

Rosalind Murray

Horwich

L

2.55.00

290

192

Sarah Charmers

Nidd Valley

L40

3.05.19

291

107

Melanie Nicholson

CVFR

L

DNF

 

Team results:
1st - Borrowdale, Chris Steele, Steve Birkinshaw, Michael Cunningham - 32 points
2nd - Dark Peak, Rhys Findlay-Robinson, Will Boothman, Mike Robinson - 41 points
3rd - Bowland, Mike Johnson, Richard Mellon, Chris Reade -43 points

Ladies
1st - CFR Kate Beaty, Nina Walkingshaw, Jennie Chatterley - 40 points
2nd - Helm Hill, Sarah Ozanne, Victoria Upton, Bethan Burke - 47 points

 

Contact: Roger Bell,
11 High Gale, Ambleside,
Cumbria, LA22 0BG.

Email: bell.roger@btinternet.com 
Website: www.ambleside.org.uk 
Tel: 015394 32730