Fairfield 2011 - Results

Saturday 14th May 2011

AM  9m/3000’

Thanks to everyone who turned out for the race and to all the many volunteers, without whom, the race would not happen. Special thanks to the community at Rydal Hall, St John’s Ambulance, Terry and Margaret Livesey, and Pete Bland Sports for sponsoring the prizes.

 

Psn.

Time  H.M.S

Name

Club

M/F

1

1.20.19

Morgan Donnelly

Borrowdale 

M

2

1.23.39

Simon Deakin

Leeds City AC

M

3

1.23.55

Craig Roberts

Kendal  AAC

M40

4

1.24.11

Carl Bell

Howgill Harriers

M

5

1.25.41

Ted Mason

Wharfedale Harriers

M

6

1.27.27

Mark  McGoldrick

Whafedale Harriers

M

7

1.27.35

Charlie Pass

Wesham

M

8

1.27.56

Paul Dugdale

Kendal

M40

9

1.28.11

Bill Stewart

Holmfirth

M

10

1.28.32

Mike Robinson

U/A

M40

11

1.29.52

Dan Duxbury

Ambleside

M

12

1.30.02

Lee Morley

Ilkey Harriers

M

13

1.30.35

Tim Austin

Westies

M

14

1.30.56

Garry Greenhouse

U/A

M

15

1.31.46

Gary Thorpe

Ambleside

M40

16

1.32.01

James Titmus

Pudsey & Bramley AC

M

17

1.32.08

Richard Watson

Black Combe

M

18

1.32.26

Chris Robinson

Keswick

M

19

1.32.56

Brian  Stevenson

Pudsey & Bramley AC

M40

20

1.33.00

Ben Procter

Helm Hill

M

21

1.33.11

Richard Hunt

Dark Peak

M

22

1.33.29

Matt Beresford

Kendal

M40

23

1.33.35

Joe Rigby

U/A

M

24

1.33.49

Steve Turland

Ilkley Harriers

M40

25

1.34.35

Mark Chippendale

Bowland FR

M40

26

1.34.40

James Byrne

Ambleside

M

27

1.34.57

Paul Neild

Bowland FR

M

28

1.35.01

James Hutchinson

Ilkey Harriers

M40

29

1.35.11

John Bagge

Helm Hill

M50

30

1.35.34

Robert Capstick

U/A

M40

31

1.35.50

Jim Ryder

Ilkey Harriers

M40

32

1.35.56

David  Garmer

Manchester YMCA Harriers

M40

33

1.36.26

Scott Hitchen

Rossendale Harriers

M

34

1.36.34

Mark Taylor

U/A

M40

35

1.36.40

David  White

Helm Hill

M40

36

1.37.06

Kieran Horrigan

U/A

M50

37

1.37.22

Gareth Harding

Ambleside

M

38

1.37.23

Adam  Worrallo

Bingley Harriers

M

39

1.37.30

Robert Dewhurst

Ambleside

M40

40

1.37.36

D Barton

Keswick

M

41

1.37.46

Bryan Wakeley

Ambleside

M

42

1.38.05

Gavin Thomas

Kendal

M40

43

1.38.08

Josh Hubbard

Leicester  Fell Foxes

M

44

1.38.24

Peter  Crompton

CFR

M50

45

1.38.30

Malc Hetherington

FRA

M40

46

1.38.34

Craig Smith

Keswick

M40

47

1.38.39

Richard Scott

Bingley Harriers

M40

48

1.38.41

Nick   Pearce

Ilkey Harriers

M50

49

1.38.43

Keith Murray

Teviotdale

M40

50

1.38.51

John Ealing

Rossendale Harriers

M40

51

1.39.07

Jim Tyson

Ambleside

M

52

1.39.10

Paul Barnes

Borrowdale 

M40

53

1.39.13

Jim Loudon

Kendal

M40

54

1.39.54

David  Ellis

FRA

M50

55

1.40.12

Angus Russ

U/A

M40

56

1.40.26

Shane Green

P & B

M40

57

1.40.34

Mike Harrison

CFR

M40

58

1.40.44

Gareth Matthews

Sale Harriers

M

59

1.40.51

Gavin ?

Holmfirth

M40

60

1.41.00

Garry Owens

NFR

M50

61

1.41.03

Richard Crossland

Calder Valley

M50

62

1.41.15

Allan Miller

Kendal

M50

63

1.41.28

Colin Valentine

Keswick

M50

64

1.41.38

Philip Hewitt

Kirkstall

M

65

1.42.07

Brian  Thompson

Helm Hill

M50

66

1.41.21

Adam  Holloway

FRA

M40

67

1.42.43

Dave Banks

Kendal

M40

68

1.42.54

Nathan  Pike

U/A

M

69

1.42.55

Richard Joel

Ilkey Harriers

M40

70

1.43.35

Phil Clark

Kendal AC

M50

71

1.43.36

Adam  Jackson

U/A

M40

72

1.43.41

Nigel Wood

U/A

M

73

1.43.49

David  Malia

Mercia FR

M40

74

1.43.54

Ian  Pudge

Fell Ponies

M40

75

1.44.45

Andrew  Knowles

Bowland FR

M40

76

1.44.54

Steven  Foley

Blackburn Harriers

M40

77

1.45.05

Shaun Jackson

Altrincham

M40

78

1.45.06

John Houlihan

U/A

M40

79

1.45.11

David  Wilson

Bowland FR

M40

80

1.45.16

Craig Burrow

Helm Hill

M

81

1.45.56

John Tollitt

Northumberland FR

M40

82

1.46.01

Iain Farrak

U/A

M

83

I.146.08

Shaun Addison

Helm Hill

M50

84

1.46.13

David  Ryder

U/A

M

85

1.46.40

Nick Ogden

Keswick

M40

86

1.46.41

Alasdair Muir

U/A

M

87

1.46.57

Hassan Khattab

Chorley Harriers

M

88

1.47.26

Simon Waterworth 

U/A

M

89

1.47.50

Paul Dobson

Wigton Road Runners

M40

90

1.47.57

Charles Hill

Woodbridge Shufflers

M40

91

1.48.00

Martin Terry

Clayton le Moors

M50

92

1.48.04

Simon Rodger

Black Combe

M

93

1.48.05

Steve McLean

Southport / Waterloo

M50

94

1.48.17

Michael Toman

Rossendale Harriers

M40

95

1.48.30

Fraser Livesey

Howgill Harriers

M50

96

1.48.31

David  Candlin

U/A

M

97

1.48.36

Mike McGough

Esk Valley FC

M40

98

1.48.38

Peter  Thompson

Clayton le Moors

M50

99

1.48.42

Robin Gillespie

Eden Runners

M40

100

1.48.49

Rich White

Glossopdale Harriers

M

101

1.48.50

Daniel Tindall

CFR

M

102

1.49.04

Claire Russell

CFR

L

103

1.49.11

Jon Tinman

Rossendale Harriers

M40

104

1.49.15

Nick Done

U/A

M40

105

1.49.34

Michael Ireland

Rossendale Harriers

M40

106

1.49.44

Neil Sidaway

CFR

M40

107

1.49.55

Jamie Wilkinson

NFR

M

108

1.50.19

Ian Horne

Eden Runners

M40

109

1.50.24

Angela  Armstrong

Carlisle Tri

L

110

1.50.26

Pete Laud

Trath Running Assoc

M

111

1.50.38

Chris Tuson 

Helm Hill

M

112

1.51.13

Mark Midgeley

Wesham Road Runners

M40

113

1.51.21

Michael Reynolds

U/A

M40

114

1.51.35

Richard Mavin

U/A

M40

115

1.51.46

Sam Dalby

U/A

M

116

1.52.04

David  Hetherington

Howgill Harriers

M40

117

1.52.10

Martin Statham

U/A

M50

118

1.52.18

Clive Thornton

Esk Valley FC

M40

119

1.52.27

Paul Jennings

CFR

M40

120

1.52.32

Gary Moore

Wesham Road Runners

M50

121

1.52.37

Andrew  Murray

U/A

M40

122

1.52.38

Andrew  Martindale

Wigton Road Runners

M40

123

1.52.42

Neil Strand

U/A

M

124

1.52.09

Peter Bailey

Keswick

M50

125

1.53.05

Robin Mitton

Pennine

M

126

1.53.19

Richard Hill

U/A

M40

127

1.53.28

Steven  Skeeffe

CFR

M

128

1.53.30

Chris Schofield

Helm Hill

M40

129

1.53.32

Danny Hazell

U/A

M

130

1.53.56

Christopher Scott

Preston Harriers

M

131

1.53.41

Matt Foxwell

Kendal

m

132

1.53.45

Andy Bennett

Helm Hill

M40

133

1.53.41

Andrew  Hinde

Settle

M50

134

1.53.48

Patrick Willink

Helm Hill

M40

135

1.53.55

Kathleen Aubrey

Helm Hill

L40

136

1.54.01

S Harling

U/A

M40

137

1.54.04

Kate Beaty

CFR

L50

138

1.54.09

Evelyn Dugdale

Kendal AC

L40

139

1.54.11

Bill Oxley

U/A

M

140

1.54.21

Andy Scaife

Achille Ratti

M40

141

1.54.24

Derek Parrington

U/A

M40

142

154.37

Iain Wright

U/A

M

143

1.54.46

Neil Wright

U/A

M

144

1.54.48

Ian Goulding

 Holmfirth Harriers

M40

145

1.54.34

Jayne Rigby

Helm Hill

L

146

1.54.57

Pete Ellwood

Settle

M40

147

1.55.12

Nick Hewitt

Bowland FR

M50

148

1.55.14

Brian  Kennedy

Settle

M50

149

1.55.18

Rigby Jerram

Kendal

M40

150

155.24

Stephen Baker

Helm Hill

M40

151

1.55.28

Sylvain Husson

U/A

M

152

1.55.29

David  Rewcastle

FRA

M

153

1.55.41

Dave Thomas

Black Combe

M40

154

1.56.04

Karl Tuzio

Wigan Phoenix

M40

155

1.56.28

Adrian Hope

Lostock AC

M

156

1.56.42

Matthew Mason

Langgarverne

M40

157

1.57.04

Thomas Kuhn

U/A

M

158

1.57.07

Nina Walkingshaw

CFR

L

159

1.57.12

James Goffe

Black Combe

M50

160

1.57.20

Hester Cox

Thirsk & Sowerby

L40

161

1.57.24

Michael Ernill

Lostock AC

M40

162

1.57.39

David  Ashton

Manchester YMCA Harriers

M60

163

1.57.51

Ian Charters

Bowland FR

M50

164

1.57.54

Philip Hobbs

Holmfirth

M40

165

1.58.06

David  Appleyard

Helm Hill

M40

166

1.58.10

Mike Clark

U/A

M

167

1.58.29

Mark Shuttleworth

Lostock AC

M40

168

1.58.40

John Hazell

U/A

M50

169

1.58.45

Graham Eccles

Clayton le Moors

M50

170

1.59.05

Alex Kirby

Arragons Tri

M

171

1.59.07

Dave Brown

Ambleside AAC

M40

172

1.59.20

Richard Clarke

Manchester YMCA Harriers

M40

173

1.59.30

Simon Veita

U/A

M40

174

1.59.36

Steve Myerscough

Wesham

M

175

1.59.48

Martin Mason

Calder Valley

M

176

2.00.00

David  Fell

CFR

M60

177

2.00.03

Keith Wilson

Highgate Harriers

M50

178

2.00.12

Craig Partridge

Altrincham

M40

179

2.00.29

Paul Jackson

Howgill Harriers

M

180

2.00.32

Tim Murray

Helm Hill

M50

181

2.00.34

Garrard Meneaud

FRA

M50

182

2.00.38

Stuart Hurst

Dallam

M40

183

2.01.03

Tom Owen

Helm Hill

M

184

2.01.20

Guy Sabey

U/A

M40

185

2.01.21

Will Bashall

Eden Runners

M40

186

2.01.27

Eddie Dealtry

Kendal AAC

M60

187

2.01.29

Richard Lindsay

Esk Valley FC

M

188

2.01.32

Peter Hampshire

Pensby 

M

189

2.01.37

James Dalgleish

U/A

M

190

2.01.40

Ian Mitchell

Helm Hill

M40

191

2.01.49

Ian  France

Wesham RR

M40

192

2.02.01

Adam  Baird

Otley AC

M

193

2.02.15

Rachel Slattery

Keswick

L40

194

2.02.25

Andrew  Conner

Helm Hill

M40

195

2.02.35

John Taylor

Bowland FR

M60

196

2.02.47

Mike Tomes

U/A

M

197

2.02.48

Daryl Mullen

U/A

M40

198

2.02.53

Tim Sabey

Teasdale

M40

199

2.02.59

Andy Broekhuizen

Harrogate Harriers

M40

200

2.03.10

Andrew  Mochrie

U/A

M

201

2.03.11

Chris Eggett

NFR

M40

202

2.03.23

Emma Van der Gucht

Keithley & Craven

L

203

2.03.24

Phil Shea

Howgill Harriers

M50

204

2.03.28

Steve Harrison

U/A

M40

205

2.03.37

Bernard Kivleham

NFR

M50

206

2.03.43

Fiona Greening

Whafedale Harriers

L40

207

2.03.51

Tracey Park

CFR

L40

208

2.03.55

George Nicholson

NFR

M

209

2.04.04

Kevin Walker

U/A

M50

210

2.04.05

Sarah  Sherratt

Wesham Road Runners

L

211

2.04.10

Michael Kearney

U/A

M40

212

2.04.13

Lucy Bennett

U/A

L

213

2.04.16

Elliott Lorimer

FRA

M

214

2.04.22

Tony Varley

Horwich

M60

215

2.04.26

Jenn Mattinson

Howgill Harriers

L

216

2.04.44

Jonathan Whitehead

Carnethy

M50

217

2.04.58

Richard Harris

U/A

M40

218

2.05.09

Ian Shuttleworth

Holmfirth

M40

219

2.05.27

Mark Checkley

Lostock AC

M40

220

2.05.31

Stephen Minns

Shildon

M40

221

2.05.38

Jennie Chatterley

CFR

L40

222

2.05.41

Wayne Walsh

Bowland FR

M50

223

2.05.44

John Fletcher

FRA

M40

224

2.05.48

Graham Scholfield

Chorley Harriers

M50

225

2.06.13

Bev Thompson

Clayton le Moors

L40

226

2.06.31

Ray Pickett

Bowland FR

M60

227

2.06.35

Dorothy Pelly

Ambleside

L50

228

2.06.59

Stephen Symons

Manchester YMCA Harriers

M40

229

2.06.41

Steve  Howe

U/A

M50

230

2.06.43

Mark Vollans

U/A

M40

231

2.06.44

Pat Peers

Pensby 

L40

232

2.06.52

Julie  Laverock

Salford Harriers

L40

233

2.07.04

Ivan Scrafe

U/A

M40

234

2.07.20

Angela Jackson

CFR

L

235

2.07.28

Mark Graham

CFR

M50

236

2.07.37

Nick Moore

CFR

M50

237

2.07.44

Mark Bullock

U/A

M40

238

2.08.11

Graeme Addison

Sedgefield Harriers

M40

239

2.08.37

Fran Walker

Horwich

L40

240

2.08.59

Stewart Johnson

Helm Hill

M60

241

2.09.31

Louise Outterson

Fell Ponies

L40

242

2.09.47

Alexandra  Woodward

Ambleside AAC

L40

243

2.09.49

Alan Coatsworth

FRA (3002)

M50

244

2.10.18

Andrew  Gittings

Black Combe

M40

245

2.10.20

Rachel Metcalfe

Horwich RMI

L40

246

2.10.24

Siobhan Brewer

Keswick

L

247

2.10.43

Danny Hilton

U/A

M40

248

2.11.30

Jon Marsh

U/A

M40

249

2.11.40

Philip Hawley

CFR

M50

250

2.12.01

D Timmins

FRA

M50

251

2.12.54

Victoria Haworth

Keswick AC

L

252

2.13.03

Sarah  Edwards

Abbey Runners

L

253

2.13.26

Alison  Bramall

Ambleside

L50

254

2.14.13

Thomas Steele

U/A

M

255

2.14.44

Gary Wilson

Settle Harriers

M40

256

2.14.53

Michelle Spencer

Southport / Waterloo

L

257

2.14.56

Alan Heaton

Bowland FR

M50

258

2.15.20

William Johnstone

Preston Harriers

M40

259

2.16.06

Helge Hopf

U/A

M

260

2.16.43

Gerrard Foster

Durham Fell Runners

M40

261

2.17.14

Jennifer Hutton

Bowland FR

L40

262

2.17.19

Jennifer Salt

Wesham RR

L

263

2.17.39

Stuart Hill

BRJ Huntingdon RRC

M40

264

2.17.39

Keith Douglas

BRJ Huntingdon RRC

M50

265

2.18.25

Dave Brooks

Blackpool Wyre & Fylde

M

266

2.19.08

Alison  Cater

Borrowdale 

L40

267

2.19.16

Phil Walters

Dark Peak

M40

268

2.19.49

Stephanie Goodchild

Manchester YMCA Harriers

L40

269

2.20.08

George James

Blackpool Wyre & Fylde

M60

270

2.20.15

Jenny Russell

U/A

L

271

2.20.30

Jim Sommerville

 Holmfirth Harriers

M60

272

2.20.46

Sarah  Jones

Ambleside

L

273

2.21.09

Lindsay Buck

Cumberland Fell Runners

L50

274

2.22.13

Gareth Brownson

CFRF

M

275

2.23.02

Allan Buckley

U/A

M60

276

2.23.05

Raymond Migocz

U/A

M60

277

2.23.42

Jo Taylor

Bowland FR

L40

278

2.23.54

Gill Sharples

Eden Runners

L40

279

2.24.24

Robin Smithurst

Black Combe

M50

280

2.24.33

Christopher Jamieson

Esk Valley FC

M40

281

2.25.55

Laura Hird

U/A

L

282

2.26.55

Pete Dowker

Kendal AC

M60

283

2.27.16

Colin Grime

Spectrum Striders

M60

284

2.27.26

Joanna Waterton

NYM AC

L40

285

2.27.28

Ben Robson

Dark Peak

M40

286

2.27.42

Richard Tait

Swaledale

M50

287

2.28.01

Andrew  Biddle

West Pennine Runners

M50

288

2.30.19

Elliott Whitehead

U/A

M40

289

2.36.15

Dot Patton

U/A

L50

290

2.36.18

Jane Mottram

CFR

L50

291

2.36.28

Mark Sammon

Lostock AC

M

292

2.44.45

Kevin Heywood

Kendal AAC

M70

293

2.44.49

- Stokes

FRA

M50

294

2.55.12

Ian  Manners

Manchester YMCA Harriers

M40

295

2.55.13

Susie Blackledge

U/A

L

296

2.55.14

Pip Fitzpatrick

Manchester YMCA Harriers

L

297

RETIRED

Stuart Williams

Blackpool Wyre & Fylde

M40

298

RETIRED

Tim Parr

U/A

M40

 

 

 

Contact: Roger Bell,
11 High Gale, Ambleside,
Cumbria, LA22 0BG.

Email: bell.roger@btinternet.com 
Website: www.ambleside.org.uk 
Tel: 015394 32730

 

ENTRY CONDITIONS

This year the race is a counter in the English Championship and we anticipate that the entry limit will be reached well before the official closing date of Saturday 3rd Oct. To enable as many individuals and teams to compete in the various championship categories (and the Lakeland Classics), some changes to the entry conditions will be applied for this year only.

1. Individual Entries

  • will be accepted until the entry limit is reached.

  • later entries will be placed on a reserve list in order of receipt, if requested.

  • cancellations will be accepted up to 2 weeks before the race (Sat 26th Sept) and a refund of the entry fee made.

  • cancelled places will be offered to those on the reserve list (to be accepted within 3 days). Cheques will only be cashed when the offer is accepted.

  • The website will be updated with lists of accepted entries and the reserve list.

2. Team Entries

  • in addition to individual entries clubs may reserve (and pay for) up to 5 entries.

  • by 2 weeks before the race (Sat 26th Sept) such entries may be allocated to runners in any team categories (English Championship & Lakes Classics) where the club has the possibility of a top 3 placing.

  • Unused entries will be allocated to individuals on the reserve list, and the club refunded that part of the entry fee.