Skip Navigation | Using this site

Fairfield 2015 Results

Saturday 16th May 2015
AM 9m/3000’  (14.5km/914m)

There were 209 runners in this years race, starting from Rydal Hall in sunny but blustery conditions.

Winning the race for a 5th time was Robb Jebb of Bingley Harriers in 1 hour 20 minutes 49 seconds, followed less than half a minute later by Mark Addison of Helm Hill. Third was Kim Collison of Borrowdale. Amblesides Gary Greenhow was fourth.

In the ladies race, Sharon Taylor of Helm Hill lead the field in 1 hour 39 minutes 53 seconds to make it a family double win. Second was Kim Spence of Valley Striders, followed closely for third by Kate Archer of Ilkley Harriers. Tracey Greenway of Derby AC was fourth and first over 50.

A massive thank you to all the marshalls helpers and friends who turn up and make this race possible. Special thanks to the people, who have no connection to Ambleside AC who volunteered in the last couple of weeks to help out. We couldn’t have done it without you!

I would also like to thank the staff at Rydal Hall for all their help, Pete Bland for sponsorship, St John Ambulance for attending and farmer Chris Hodgson for the use of the parking field. Special thanks to Dave, construction manager at Ellergreen Hydro for all his help with access to the car park.

Next year will be the 50th Fairfield Race and the provisional date will be Saturday 14th May 2016.

John Brockbank

RESULTS 2015

Forename Surname Club Class Time
1 Rob Jebb Bingley Harriers M40 01:20:26
2 Mark Addison Helm Hill MSEN 01:20:49
3 Kim Collison Borrowdale MSEN 01:21:10
4 Garry Greenhow Ambleside AC MSEN 01:24:27
5 Darren Kay Calder Valley M40 01:25:37
6 David Birch Keswick AC M40 01:29:37
7 Ally Beaven u/a MSEN 01:30:49
8 Michael Ainsworth Helm Hill MSEN 01:31:38
9 Quentin Harding Bowland Fell Runners M50 01:31:46
10 Mark Chippendale Bowland Fell Runners M40 01:31:57
11 John Perry Wharfedale Harriers MSEN 01:32:06
12 Paul Neild Bowland Fell Runners M40 01:32:16
13 Dave Milliken Horwich M40 01:32:21
14 Mike Johnson Bowland Fell Runners M50 01:32:39
15 Chris Perry u/a MSEN 01:32:53
16 Lee Knight Helm Hill MSEN 01:35:02
17 Dominic Raby Chorley AC M40 01:35:16
18 John Niven u/a MSEN 01:35:55
19 Sean Bolland Bowland Fell Runners MSEN 01:36:22
20 Ewen Malloch Team Bath AC MSEN 01:36:25
21 Andy Blackett Durham Fell Runners MSEN 01:38:26
22 Oliver Blomfield Eden Runners M40 01:38:31
23 Ed Gamble Cheshire Hill Racers M40 01:38:38
24 David Evans Ambleside AC MSEN 01:38:41
25 David McCabe Trawden AC M40 01:38:50
26 James Gray u/a MSEN 01:39:11
27 Sam Fisher Howgill Harriers MSEN 01:39:31
28 Ross Bibby Valley Striders MSEN 01:39:36
29 Steve Turland Ilkley Harriers M40 01:39:40
30 Chris Atherton Maldwyn Harriers MSEN 01:39:42
31 Samuel Morgan Ambleside MSEN 01:39:48
32 Sharon Taylor Helm Hill WSEN 01:39:53
33 Dan Croft Macclesfield Harriers M40 01:40:18
34 David Thornley u/a MSEN 01:40:45
35 Chris Balderson Bowland Fell Runners M50 01:40:52
36 Brian Shaw Darwen Dashers M40 01:40:55
37 David Loan Keswick AC M60 01:40:59
38 Nick Barraclough u/a M40 01:41:41
39 Richard Snowden Totley AC M40 01:41:51
40 James Lawler u/a MSEN 01:41:57
41 James Osborn Durham Fell Runners MSEN 01:41:58
42 Edward Newcome Newcastle Runners MSEN 01:42:04
43 Martin Spooner Howgill Harriers MSEN 01:42:57
44 David Ryder u/a MSEN 01:43:31
45 John Marsham Valley Striders MSEN 01:43:36
46 Jim Ryder Ilkley Harriers M40 01:43:45
47 Mark Harris Helm Hill M40 01:44:17
48 Richard Lowther Barlick Fell Runners MSEN 01:44:18
49 Philip Archer Cumberland Fell Runners MSEN 01:44:45
50 John Tullie Teviotdale Harriers M50 01:45:27
51 Andrew Berry Durham Fell Runners MSEN 01:45:32
52 Jim Thompson Saltwell Harriers M40 01:45:41
53 Roger Laycock Settle Harriers M50 01:45:48
54 Andrew Lake Esk Valley Fell Club MSEN 01:45:52
55 Andrew Orr Clayton Harriers M40 01:46:02
56 Tim Parr u/a M50 01:46:19
57 Mark Baddeley Lincoln Wellington AC M40 01:46:23
58 Neil Sidaway Cumberland Fell Runners M50 01:47:17
59 Robert Morris Derwent AC MSEN 01:47:29
60 Ben Polkinghorn Coniston MSEN 01:47:51
61 Phil Metcalf u/a M40 01:48:07
62 Kim Spence Valley Striders WSEN 01:49:16
63 Haydn Williams Barrow Runners MSEN 01:49:46
64 Mark Hutcheson Bude Rats M50 01:50:01
65 Nick Lancaster Derwent AC M60 01:50:12
66 Kate Archer Ilkley Harriers WSEN 01:50:22
67 Crispin Halsall Bowland Fell Runners M40 01:50:47
68 Dan Appleby FRA MSEN 01:50:53
69 Tracey Greenway Derby AC W50 01:50:59
70 Rigby Jerram Kendal M50 01:51:14
71 Karl Tuzio Newburgh Nomads M50 01:51:38
72 Brian Horn Borrowdale M60 01:51:46
73 Robbie Kelly Swaledale Runners M50 01:52:13
74 Graham Lake Otley AC MSEN 01:52:22
75 Luke Gibson South Shields Harriers MSEN 01:52:51
76 Ben Hobson Chorlton Runners MSEN 01:52:55
77 Chris Richardson Easingwold Running Club M50 01:53:39
78 Simon Tobin Southport – Waterlow M50 01:54:26
79 John Monks Horwich M60 01:54:35
80 Mike Hitchmough Newburgh Nomads M40 01:54:55
81 Adrian Bacon Keswick AC M40 01:55:05
82 Michael Smith Dallam M40 01:55:32
83 Charmaine Horsfall u/a WSEN 01:55:39
84 Robin Hanock FRA M40 01:55:54
85 Damian Kimmins Keswick AC M40 01:56:00
86 Danny McIntyre Rushcliffe AC M40 01:56:25
87 Gemma Bradley Saltwell Harriers WSEN 01:56:38
88 Russell Owen Gryri Harriers M50 01:56:58
89 Tim Wiggins Allen Valley Striders MSEN 01:57:06
90 Kevin May Howgill Harriers M50 01:57:17
91 Chris Schofield Helm Hill M50 01:57:30
92 Peter Haines Ilkley Harriers M60 01:57:44
93 Michael Keavney Swaledale Runners M40 01:57:58
94 Andrew Case u/a MSEN 01:58:06
95 Dan Rhodes Darlington Fell Runners M40 01:58:28
96 Jacqueline Keavney Swaledale Runners W50 01:58:33
97 Paul Taylor Saddleworth Runners M40 01:58:36
98 Elsie Roberts Ambleside AC WSEN 01:58:55
99 Derek Queenan u/a M40 01:59:00
100 Jon Burdon Holmfirth Harriers M40 01:59:01
101 Colin Whitaker Bowland Fell Runners M50 01:59:23
102 Huw Lewis Buckley M50 01:59:26
103 Helen Rennard Lochaber AC WSEN 01:59:35
104 Donna Cartwright Bury AC WSEN 01:59:46
105 Peter Singleton Blackpool AC M50 01:59:57
106 Keith Loan Keswick AC M50 01:59:58
107 Michael Jewell Black Combe Runners M50 02:00:33
108 Duncan Forrest Bury AC M40 02:00:54
109 Simon Oxley Settle Harriers M50 02:01:01
110 Adam Wallwork Trawden AC MSEN 02:01:48
111 Michael Hewitt u/a MSEN 02:01:51
112 Stephen Atherton Ambleside AC M50 02:02:23
113 Peter Burgon Lincoln & District Runners M50 02:02:32
114 Julian Donnelly Black Combe Runners M50 02:02:49
115 Kevin Bray Morpeth Harriers M50 02:02:54
116 Daryl Mullen Newburgh Nomads M50 02:03:05
117 Jane Davies Borrowdale W40 02:03:12
118 Derek McHugh Tweed Valley Mountain Rescue M50 02:03:27
119 Peter Jackson Barlick Fell Runners M50 02:03:35
120 Chris Little Northumberland Fell Runners M40 02:04:01
121 Alistair McCraig u/a M40 02:04:29
122 Ian Patchett Abbey Runners M50 02:04:42
123 Honor Thompson Skelmersdale Harriers WSEN 02:05:04
124 Rowan Ranner Helm Hill WSEN 02:05:15
125 Claire Wightman Saddleworth Runners W40 02:05:30
126 Georgia Campbell South Shields Harriers WSEN 02:05:33
127 Catherine Speakman u/a WSEN 02:06:07
128 Trevor Symonds FRA M50 02:06:11
129 Danny Hazell u/a MSEN 02:06:18
130 Graham Hobson Garstang M60 02:06:25
131 Jamie Osborne Trawden AC MSEN 02:06:39
132 Ian Smith Bolton United Harriers M60 02:06:47
133 Richard Hennah Parkside Panthers M40 02:06:58
134 Mark Midgley Bowland Fell Runners M40 02:07:04
135 Anthony Joyce u/a MSEN 02:07:08
136 Nick Wadd Quakers M40 02:07:53
137 Richard Wheeler u/a M40 02:07:59
138 Jason Taylor Northumberland Fell Runners M40 02:08:13
139 Nick Harris Rossendale Harriers M60 02:08:16
140 Scott Lewis South Shields Harriers M40 02:08:39
141 Grace Leedham Dallam W40 02:08:41
142 Andrea Frost Macclesfield Harriers W40 02:08:53
143 Andrew Russell Helm Hill M50 02:08:56
144 Alex Flinn u/a MSEN 02:09:00
145 Phil Gillard Helsby M50 02:09:11
146 Mo Kelly Howgill Harriers WSEN 02:09:36
147 Ashley Broomhead FRA M50 02:09:46
148 Mark Cartwright Radcliffe AC M40 02:09:50
149 Debbie Walker Derwent AC W40 02:09:56
150 Daniel Seale u/a M40 02:10:10
151 Mike Troup Ambleside AC M60 02:11:12
152 Marcus Saunders Lincoln & District Runners M40 02:11:15
153 William Coupe Helm Hill M50 02:11:24
154 Drew Savage Chorlton Runners M40 02:11:41
155 David Carruthers Cumberland Fell Runners M40 02:11:41
156 Ian Watson Saddleworth Runners M40 02:12:02
157 Clare Harris Todmorden Harriers W50 02:12:45
158 Anna Blackburn Cumberland Fell Runners W50 02:12:57
159 Thomas Steele u/a MSEN 02:12:58
160 Stephen Minns Shildon Runners M50 02:13:06
161 Jacqueline Shaw Darwen Dashers W40 02:13:15
162 Jason Berry Coniston MSEN 02:13:57
163 Richard Simpson u/a M50 02:14:03
164 Gregg Avery Goyt Valley Striders M40 02:14:22
165 Dermot Garvey u/a M50 02:14:30
166 Paul Whittle Newburgh Nomads M40 02:14:41
167 Denise Tunstall Durham Fell Runners W50 02:15:04
168 Sarah Sherratt Bowland Fell Runners W40 02:15:39
169 Neil Taylor Skelmersdale Harriers M40 02:15:41
170 Chloe Haines Ilkley Harriers WSEN 02:16:00
171 Robert Cosgrove Southport – Waterlow M50 02:16:08
172 Nick Lyons Lincoln & District Runners M60 02:16:31
173 Kevin McGilvray Rochdale Harriers M60 02:16:42
174 Laura Hogg Kirkstall Harriers WSEN 02:17:01
175 John Newsholme Accrington MSEN 02:17:22
176 John Andrew Radcliffe AC M40 02:17:27
177 Tony Steward Calder Valley M60 02:18:54
178 Michael Huggins Rossendale Harriers M50 02:19:37
179 Mike Peat Lonsdale M50 02:20:17
180 Karen Gates Dallam W40 02:22:02
181 Claire Stewart Swaledale Runners W50 02:22:34
182 Michael Rosher Swaledale Runners M40 02:22:35
183 Andrew Sly Ambleside AC M60 02:23:15
184 Chris Bates u/a M40 02:23:47
185 Nicholas Bates u/a M40 02:23:51
186 Sinead Hayes Radcliffe AC WSEN 02:25:10
187 Nick Brereton u/a M40 02:27:47
188 Geraldine Walkington Achille Ratti W50 02:27:59
189 John Hazell u/a M50 02:28:12
190 Frances Berry Durham Fell Runners WSEN 02:28:19
191 Brian Barnes Charlton Runners M50 02:28:43
192 Steven Hewitt Holmfirth Harriers M50 02:28:52
193 Richard Tait Swaledale Runners M60 02:29:42
194 Catherine Elliott Chorlton Runners W40 02:34:53
195 Colin Grime Spectrum Striders M70 02:36:37
196 Sue Roberts Todmorden Harriers W50 02:37:55
197 Ute Halbmeyer LT B-Hubner Berlin W40 02:41:41
198 Allan Buckley Keswick AC M70 02:46:10
199 Tony Varley Horwich M60 02:47:16
200 George James Blackpool AC M70 02:48:09
201 Rebecca Barton u/a WSEN 02:48:21
202 Catherine Keevil Derwent AC WSEN 02:48:51
203 Ian Grimshaw Derwent AC M50 02:48:52
204 Richard Stokes FRA M50 02:49:08
205 Sonja Vietoris u/a W50 02:50:50
206 Malcolm Sizer Holmfirth Harriers M60 02:53:36
207 Gerald Connor Retford AC M50 02:56:53
208 Nicola Johnson Parbold Pink Panthers WSEN 03:03:35
Gary Lane Coniston M45 Retired